Бизнесът поиска компенсация за тока, иначе индустрията рухва
Фондът за сигурност на електроенергийната система ще има необходимия ресурс за това
В Енергийната комисия се обсъждат високите цени на тока за бизнеса през последните седмици с участие на служебния енергиен министър и работодателските организации.
Ако бъде предложен механизъм за компенсиране на бизнеса за високите цени на електроенергията при 180 лева на мегаватчас, Фондът за сигурност на електроенергийната система ще има необходимия ресурс за компенсация.
Това заяви министърът на енергетиката Владимир Малинов, цитиран от БГНЕС.
Във Фонда в момента има 471 млн. лева, ако от 1 юли бъде въведена компенсацията, ще са необходим за нея 230 млн. лева.
Васил Велев от АИКБ апелира бизнесът да получи днес ясен сигнал за компенсация на цените на тока, които в момента са два-три пъти по-високи от тези в Западна и Северна Европа. Това прави нашите производители неконкурентоспособни на основните им пазари – европейските.
„Затварянето на предприятията ще бъде неизбежно”, подчерта Велев.
Той опроверга и твърдението, че компенсациите ще вдигнат инфлацията.
„Напротив, ако няма тези компенсации, ще се покачи инфлацията”, каза Велев и добави, че без тях скъпият ток ще бъде включен в цената на стоките и това съответно ще вдигне инфлацията.
Според него тези компенсации трябва да са лесни, прости и бързи.
„Помощта не е на калпак, а на мегаватчас”, добави Велев.
Той посочи, че към днешна дата цената на тока е близо 300 лева за мегаватчас.
„180 лева е една добра граница, при която да бъдат компенсирани производителите”, смята Велев.
Председателят на УС на БСК Добри Митрев е категоричен, че ако такава програма за компенсиране не бъде приета, тогава българската икономика ще се срине.
„Държавният интерес е да запазим индустрията. Ние не искаме по-ниски цени, а да работим нормално и да правим държавата по-добра“, каза Митрев и призова правителството и депутатите да застанат зад идеята да бъдем стабилна държава.
Последвайте ни
1 Коментара: