Съседът ни спасява от шокови сметки за ток
Сградният фонд в страната има 90 млн. кв. метра покривна площ, върху която може да бъдат поставяни фотоволтаици
Съседите ще могат да си помагат един на друг, за да не плащат високи цени на тока, като се обединят в енергийна общност за възобновяема енергия. След излизане на домакинствата на свободния пазар на ток това ще бъде начин да се справят със ситуацията, каза Еленко Божков, изпълнителен директор на Камара на енергийните общности в България.
Той участва на конференцията “Европейската политика за декарбонизация и ролята на енергийните общности в България”.
Данни на Българската независима енергийна борса показват, че пазарните цени на тока в някои часове от денонощието са над 10 пъти по-високи от сегашната фиксирана цена на тока за бита. С пълната либерализация на пазара и домакинствата ще плащат тези шокови цени.
В България има голям потенциал за създаване на енергийни общности, каза Цветелина Кулевска от Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР), цитиран от "Труд".
Eнергийни експерти: Идат шокиращи цени на тока
Сградният фонд в страната има 90 млн. кв. метра покривна площ, върху която може да бъдат поставяни фотоволтаици. Дори да бъдат усвоени само 30-40% от тази площ, това представлява сериозен потенциал за изграждане на фотоволтаици на жилищните покриви.
За целта трябва да бъдат създадени енергийни общности за възобновяема енергия. Създаването им вече е регламентирано в Закона за енергията от възобновяеми източници.
Целта на тези общности е екологична, икономическа и социална, а не реализирането на печалба. Целта е споделяне на енергията, произведена от общността, за да бъдат плащани по-ниски сметки за ток.
Например в блок с фотоволтаик на покрива при слънчево време хората, които през деня са в жилищата си, ще могат да ползват произведената електроенергия за климатиците си, вместо да плащат за ток.
По време на конференцията експерти обясниха, че ако няколко собственици на къщи в един район се обединят и направят собствена фотоволтаична инсталация, инвестицията ще бъде възвърната чрез намаляване на разходите им за енергия за срок от три години.
Но ако собствениците на къщи решат да поставят и батерии за съхранение на енергията, нужната инвестицията е по-голяма и срокът на възвръщаемост става по-дълъг.
Въпреки че законът вече го позволява, в страната има съвсем малко енергийни общности. Два от успешните примери са в Габрово и Бургас.
От АУЕР са направили анализ на проблемите за създаване на енергийни общности. Един от тези проблеми е например кой ще проследява равнопоставеността на всички участници в енергийната общност.
Например в един блок хората, които през деня са в дома си могат да използват енергията от фотоволтаик на покрива за електроуредите си. А тези, които се прибират късно, когато слънцето залязва, няма да могат да се възползват от произведената от общността електроенергия.
Сред проблемите за масово навлизане на енергийни общности е и това, че за създаването им се изискват технически и правни познания, които малко хора имат. Използваните в момента електромери също не позволяват създаването на енергийни общности.
За да може да бъде отчитано колко ток потребяват съседите от общия фотоволтаик на покрива, са необходими електромери, които отчитат потреблението на 15 минути, почти в реално време. Ако пък енергийната общност се състои от няколко къщи и всяка от тях има фотоволтаик - електромерът трябва да отчита не само потребената електроенергия, а и отдадената на съседите.
Само така може да бъде проследявано дали всички в общността се възползват по равно от произведената от тях електроенергия.
В момента няма голям стимул за домакинствата да създават енергийни общности, заради регулираните цени на тока, показва анализът на АУЕР.
Но излизането на домакинствата на свободния пазар на ток ще промени ситуацията и домакинствата ща имат финансов стимул сами да произвеждат нужната им електроенергия чрез фотоволтаици. Това потвърждава очакванията на редица експерти, че с либерализацията на пазара на ток за домакинствата, гражданите ще трябва да плащат много по-високи сметки.
Решено! Големият удар по джоба на българина идва през 2026 г.
Планирано е това да стане от началото на 2026 г. Първоначалната идея беше още от 1 юли тази година да стартира преходен период и в продължение на година и половина цените на тока за бита да бъдат определяни от правителството. Но парламентът реши този преходен период да бъде съкратен от година и половина на шест месеца и да започне от 1 юли 2025 г.
Последвайте ни
0 Коментара: