За емигриране на гръцки пенсионери в България, за да могат да оцелеят със мизерните си пенсии, пише Bloomberg, цитирано от "Труд".

Гърция е сред дестинациите за други Европейци пенсионери, но нейните граждани, които видяха техните пенсии да се отрязват, най-малко 20% поради продължаващата криза, гледат да прекарат последните си години при най-евтиния си северен съсед на ЕС. И с са радостни, че са взели това решение, след като пенсионерите отново се намират на прицел на поредният сблъсък на Гърция със кредиторите” отбелязва агенцията.

За пример се посочва 75-годишния вдовец Йоргос от Солун, който си събира нещата и заминава за София, където живее „като цар”, както казва, с пенсия от 800 евро.

„Естествено съществуват трудности свързани с приспособяването и приятелите. Но с парите, които имам мога да се връщам често в Гърция и имам възможност да пътувам”, казва той. Гръцки пенсионери си събират багажа и емигрират в България, където жизненият стандарт е най-ниският в ЕС – миналата година бе наполовина от този в Гърция, според данни на Eurostat.

В София бензинът струва 1,15 евро литър, в Атина приблизително 1,60 евро. Билетът в метрото е 80 цента, докато в Атина 1,40 евро. А сметките за ползване на мобилен телефон са наполовина от тези в Гърция, коментира Bloomberg.

Общо взето животът е с 30% по-евтин от Гърция, ако изберете да живеете в София, Бургас или Пловдив. В по-малките градове и села животът е още по-евтин”, констатира и г-н Йоргос.

България се надява през Юли идващата година да бъде приета в ERM-2, преддверието на еврозоната, въпреки че инфлацията стигна 3,6% през. Но дори и това увеличение на цените не притеснява особено Гръцките пенсионери. 71- годишния Никос от Атина, чиято пенсия бе орязана с 45% по време на кризата „и може да влезе в действие и друга ножица, ако кредиторите задължат правителството на Ципрас да предприеме нови отрязвания” е категоричен, че остава в България, за да оцелее. „Продължавам да живея много безгрижно, след като цените на всички блата и услуги са много по-ниски от тези в Гърция. Рядко вече идвам в Атина. Често ме посещава моят син, който винаги намира и купува неща, които са по-скъпи в Гърция”, казва той.