Bloomberg: Тези чужди компании, които останаха в Русия, рязко увеличиха продажбите си
По думите на Mondelez и Pepsi, има ограничения за прехвърляне на средства към и от Русия
Mondelez, Mars Inc. и PepsiCo Inc. миналата година показаха бум на продажбите в Русия, подчертавайки силата на руския потребител повече от година след началото на специалната операция, пише Bloomberg.
Продажбите на Mondelez Rus', която продава бисквитки Jubilee и шоколад Alpen Gold, са нараснали с 38% миналата година до 92 милиарда рубли (1,1 милиарда долара) по местните счетоводни стандарти, съгласно подадените скорошни декларации до руските данъчни власти. Производителят на шоколад Cadbury е удвоил общите си печалби в сравнение с 2021 г.
Маржовете бяха увеличени от ценообразуването, ръста на обема и спирането на рекламите, каза Mondelez в годишния си доклад, добавяйки, че Русия представлява 4% от консолидираните приходи миналата година.
Mars, която дойде в Русия в началото на 90-те години, отбеляза 14% увеличение на продажбите до 177 милиарда рубли миналата година, докато печалбите се повишиха с 58% до 27 милиарда рубли.
Приходите на PepsiCo в Русия нараснаха с 16%, а печалбите се учетвориха, като производителят на безалкохолни напитки заяви, че операциите в Русия ще генерират 5% от консолидираните нетни приходи през 2022 г. спрямо 4% година по-рано.
По думите на Mondelez и Pepsi, има ограничения за прехвърляне на средства към и от Русия. Големите руски компании, включително тези потребителски единици, също се очаква да бъдат подложени на данък за извънредни ситуации от 10% върху разликата в печалбите през 2021-2022 г. в сравнение с 2018-2019 г.
„Основни“ продукти
Американските групи останаха в Русия, тъй като не са обект на санкции, но и трите заявиха, че ще продават само „основни“ продукти, въпреки че някои други компании се оттеглиха от Русия.
Изпълнителният директор на PepsiCo Рамон Лагуарта каза през септември, че компанията спира продажбата на международни марки като 7Up и Pepsi. Руското подразделение на американската група обаче продава и чипс, газирани напитки, мляко, млечни продукти и бебешка храна, както и местни продукти като квас.
Останалите компании биха могли да се възползват от излизането на конкурентите от пазара. „Във всяка криза си има победители“, каза Лилит Геворкян, руски анализатор в S&P Global Market Intelligence.
„Няма драматични промени в потребителските разходи. Да, има спад, но не виждаме срив в стил Covid“, - добави тя.
Потребителските гиганти заявиха, че намаляват бизнеса си в Русия, но няколко големи марки в глобалния сектор на храните и напитките на практика изчезнаха. Coca-Cola, например, наистина изчезна, но нейните продукти все още могат да се внасят през трети страни, а имитиращи газирани напитки с руска марка също се появиха, за да отговорят на търсенето.
Стегнатият пазар на труда и умерената инфлация подкрепят потребителското търсене, каза Хели Симола, старши икономист в Института за нововъзникващи икономики към Банката на Финландия. Банката на Русия прогнозира, че икономиката ще нарасне с 2% тази година и ще достигне предвоенните нива до края на 2024 г., когато въздействието на санкциите ще отслабне.
Рекордният ръст на продажбите на Mondelez обаче започва да намалява. Американският производител на храни заяви, че е продавал значително по-малко продукти в Русия през 2023 г., като продажбите са спаднали с двуцифрено число от януари. През юни Mondelez заяви, че намалява операциите си, спира нови капиталови инвестиции, пускане на нови продукти и рекламни разходи в Русия.
Mars, която продава шоколад Bounty и кучешката храна Pedigree, също свежда до минимум операциите си в Русия, според Андрю Кларк, глобален президент на Mars Wrigley, без да дава подробности. PepsiCo отказа коментар.
Компаниите за потребителски стоки, които продължават да работят в Русия, са изправени пред бойкоти и кампании на някои западни пазари. Колкото по-дълго продължава войната и колкото повече цивилни умират, толкова по-голям е натискът от потребителите върху бизнеса, за да спре дейността си в Русия.
Pernod Ricard спря износа на всички спиртни напитки за Русия само седмици след като заяви, че ще възобнови доставките, след като се сблъска с призиви за бойкот в Швеция, родината на водка Absolut.
Британският сладолед за конгломерата Unilever Plc беше атакуван в понеделник от инициативната група на „Проект за украинска солидарност“, според която всички данъци, платени на руското правителство, помагат за финансиране на войната.
Приходите на Unilever в Русия са паднали с 1% до 85 милиарда рубли, но печалбата за миналата година почти се е удвоила до 9 милиарда рубли, съгласно местните счетоводни документи. Компанията заяви, че руското подразделение е отделено от останалата част от бизнеса и печалбите не напускат страната. Говорител на компанията каза, че ходът на Unilever за намаляване на бизнеса в Русия е довел до спад в продажбите от около 15% миналата година.
Компаниите с активи в Русия се нуждаят от разрешение на местните власти, за да ги продадат и са изправени пред задължителни държавни вноски, дори ако ги продадат на символична цена или дори безплатно.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни