Западът проявява слабост, като поставя "таван" на цените на петрола от Русия, тъй като зависи от нейните енергийни ресурси, се казва в материал на американската агенция Bloomberg.

Отбелязва се, че пределната цена на петрола може да се възприема повече като знак за слабост, отколкото сигнал за сила. Както се казва в статията, „последното би означавало пълно прекратяване на отказа да се купува руски петрол“.

„Таванът на цените показва колко много Западът се нуждае от своите доставки и какви икономически и дипломатически трикове сме готови да предприемем, за да ги получим“, се казва в материала.

И ако пределната цена се окаже твърде ниска, в резултат на което петролът от Русия като цяло изчезва от световните пазари , тогава това може да изостри вече сериозната рецесия в световната икономика, се отбелязва в статията.

Припомняме, че идеята за налагане на ограничения върху цените на руския петрол се насърчава от държавите, които са членки на Групата на седемте. И на първо място САЩ. Те възнамеряват да въведат такива ограничения в началото на декември, когато влезе в сила ембаргото на ЕС за доставки на петрол по море от Русия.

По-рано министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че се предлага ограничаване на максималната цена на руския петрол до 60 долара за барел (в момента световните цени са в района на 90-95 долара за барел).

Въпреки това, за да бъде ефективна, G7 трябва да привлече подкрепата на други държави. Например Индия и Китай, които са най-големите купувачи на руски петрол . И те няма да се откажат от него. А Ню Делхи и Пекин не казаха, че ще подкрепят тавана на цените.

В Русия по-рано беше обявено, че няма да доставят петрол на държави, които биха поддържали ценови ограничения за него.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук