Борисов с голяма икономическа новина за всички българи
Страната ни е увеличила три пъти своите нетни активи на глава от населението, съобщи премиерът
"Това е видимо от проучване на авторитетния германския застраховател Allianz", добавя още министър-председателят и лидер на партия ГЕРБ.
"Благодарение на добрите резултати през последните години българските домакинства и икономика са подготвени за кризата", твърди Борисов.
През първата половина на 2020 г. глобалните финансови активи отчитат лек ръст от 1,5% въпреки глобалната икономическа рецесия, причинена от COVID-19. Това става ясно от актуалния доклад GLOBAL WEALTH REPORT на германския застраховател Allianz, който всяка година анализира финансовите активи и дълговете на частните домакинства в почти 60 държави.
Повишението се дължи на пакетите от парична и фискална политика от страна на централните банки и финансовите власти по целия свят, които първоначално успяха да защитят активите на домакинствата от по-драматичните последици от кризата. Основният двигател за тенденцията са банковите депозити, които са се увеличили със солидните 7,0 процента благодарение на щедрите програми за обществена подкрепа.
За България от германската компания подчертават оптимистична тенденция: от 2008 г. насам страната е увеличила своите нетни активи на глава от населението трикратно до 9586 евро.
Брутните финансови активи на българските домакинства са нараснали с 5,0% през 2019 г., много под нивото на средния за последните десет години ръст от 8,1%.
Нарастването през миналата година се дължи основно на нарастването на активи като пари в обръщение и депозити, които са нараснали с 7.8%; ценните книжа, въпреки благоприятните международни финансови пазари, са нараснали само с 1.1%.
При застраховането растежът е с “драматичните” 17.3%. Портфолиото на българските домакинства е доминирано от ценни книжа, които държат 46% от всички активи, следват ги депозитите с 35% дял, след тях са застраховките и пенсиите с дял от 11%.
Задълженията отбелязаха над средния ръст през 2019 г. и нараснаха с 8.7% в сравнение с 3.1% среден дългосрочен растеж за 2009-2019 г. Съотношението на дълга (пасиви в % от БВП) обаче остана слабо на ниво от 30%.
Последвайте ни
20 Коментара: