Азиатските акции изтриха първоначалния си ръст днес, след като разочароващите резултати на производителя на чипове Nvidia Corp обезцениха акциите на компанията и доведоха до разпродажби в целия технологичен сектор.

Британският паунд също пострада, след като политическата несигурност засили опасенията, че страната може да напусне ЕС без споразумение.

Азиатските акции започнаха днешната сесия силно, след като надеждите за стопляне на търговските отношения между САЩ и Китай дадоха тласък на Уолстрийт, но близо 17-процентното поевтиняване на книжата на Nvidia се отрази на пазарните нагласи.

Компанията за чипове прогнозира разочароващи продажби за последното тримесечие на годината, обвинявайки за това непродадени чипове, които залежават при дистрибутори и търговци на дребно след изпаряването на бума с копаенето на криптовалути.

В следборсовата търговия акциите на Advanced Micro Devices и Intel също поевтиняха.

Пониженията при производителите на полупроводници доведоха до 0.2% спад при яонския Nikkei, докато фючърсите на щатския Nasdaq падат с 0.6%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изтри първоначалния си ръст и остана без промяна, след което нарасна с 0.1%.

Британският паунд бе в светлината на прожекторите вчера, след  като поредица от оставки разтърсиха правителството на премиера Тереза Мей и поставиха под съмнение дългоочакваното й споразумение за Брекзит само часове, след като то бе представено.

Опасенията, че трудно извоюваната от Мей сделка може да се провали, доведоха до сътресения на британските пазари, невиждани от юни 2016 г., когато бе реферндумът за членството в ЕС.

Паундът записа най-голямото си дневно понижение спрямо еврото от октомври 2016 г. и за последно бе на ниво от 88.60 пенса. Спрямо долара паундът поевтиня до 1.2780, след като изгуби 1.6% вчера.

Джоузеф Капурсо, старши валутен анализатор в CBA, посочи пред Ройтерс само някои от опасенията около паунда.

“Дали и кога ще се гласува в парламента предложението за оттегляне от ЕС е неясно. Дали проекотзаконът ще бъде одобрен от двете камари на парламента също е неясно,” казва Капурсо.

“Дали премиерът ще подаде оставка или ще бъде предизвикана за лидерската си позиция е неясно. Дали ще има втори референдум и/или избори също е неясно.”

Всичко това помогна за поскъпването на британските облигации, тъй като инвеститорите заложиха, че рискът от твърд Брекзит ще възпре Централната банка на Англия да вдига лихвите скоро.

Лихвата по 5-годишните облигации записа най-големия си еднодневен спад от гласуването за брекзит, понижавайки се с близо 15 базисни пункта.

Поевтиняването на паунда повиши доларовия индекс до 96.976, въпреки че еврото поскъпна леко до 1.1333 щатски долара.

Губеща от вчера е и криптовалутата биткойн, която падна до едногодишно дъно, след като поевтиня с 10% по-рано през седмицата, когато подкрепата при нивото от 6 000 долара бе пробита. За последно биткойнът се търгуваше на ниво от 5 575.53 долара в платформата Bitstamp.

На суровинните пазари златото поскъпва леко до 1 214.30 долара за тройунция.

Цените на петрола възстановиха част от позициите си след срива от последните дни, подпомогнати от спада в запасите от горива в САЩ и възможността за намаляване на производството от страна на ОПЕК.

Щатският лек суров петрол днес поскъпва с 39 цента, до 56.85 долара за барел, докато цената на петрола от сорта брент нарасна с 48 цента, до 67.10 долара за барел.