Черешите ще ни приседнат и тази година, а производителите са отчаяни ВИДЕО
Производителите са силни скептици, че цената на черешата ще им позволи да платят всичките си разходи през годината и да помечтаят за печалба
За тежка кампания се готвят черешопроизводителите от Кюстендил. На ръба на оцеляването те се надяват да продават плодовете си на по-високи цени, което обаче се оказва почти невъзможно заради липсата на пазар.
Слабо субсидиран и силно конкуриран от евтин внос, секторът е пред най-тежките си дни.
Причината за угасналите надежди на производителите е липсата на пазар, а дори такъв да бъде намерен, то цените, на които продукцията се продава, изобщо не покриват разходите.
"Студовете засега не можаха да направят беля. Завръзите останаха и очакваме по принцип добра реколта", обясни производител пред Нова телевизия.
Производителите са силни скептици, че цената на черешата ще им позволи да платят всичките си разходи през годината и да помечтаят за печалба. Засега такива изгледи няма, защото парите от поскъпването на черешите няма да отидат в джоба на производителите, а в този на прекупвачите.
Вече се очертават параметрите на цените на черешите тази година. "За крайния потребител черешите най-вероятно ще бъдат скъпи. В последните години варира между 4 и 6 лв. За производителя тенденциите са дори цените да вървят надолу. Пазар няма и точно когато българският производител трябва да си продава стоката, се направи внос от другите държави, които са по-добре субсидирани. Сектор "Овощарство" отдавна е останал без пазар", посочва производителят.
"И в крайна сметка ние се мъчим да продадем стоката на някакви мижави пари", добавя той.
В Кюстендилско немалко са производителите, които намаляват насажденията си. Твърде възможно е след няколко години истинската кюстендилска череша да изчезне, защото желаещите да я отглеждат са все по-малко.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: