Сериозно повишение на таксата за битови отпадъци в страната.

Между 30 и 70% по-скъпа такса смет ще плащат в различните областни градове. Увеличението в Русе е най-осезаемо – 68%, следва Варна с 53%. В Бургас такса смет се увеличава с 47%, в Пловдив с 44%, в Благоевград с около 30%.

На повечето места ставката за битови отпадъци не е променяна от 12, дори 15 години, затова, обясняват местните кметове и общински съвети, сега се налага такова повишение.

Сумата зависи от данъчната оценка/основа на имота и увеличението в различните градове варира между 20 и 60 лева за стандартен апартамент от 70 квадрата. Важна е, разбира се, и локацията му.

Към момента в Русе плащат между 20 и 150 лв такса за битови отпадъци в зависимост от данъчната оценка. От следващата година обаче тази сума ще се повиши значително с нарастването на промилите от 1.4 на 2.3. Най-голямо ще е повишението в малките населени места.

Данъчни оценки

"Данъчните оценки в Русе варират между 40 000 и 60 000 лв. За един имот с данъчна оценка от 40 000 лв. стойността на такса битови отпадъци ще нарасне с около 37 лв. на годишна база", коментира пред БНТ Йоана Вълева, главен еколог на община Русе.

Русенци, недоволни от фирмата, която доскоро събираше боклука, коментират, че увеличението е твърде голямо.

"Много е това нещо. В момента не е много добра услугата, не е чисто навсякъде. Контейнерите не са достатъчно".

Около 8 милиона повече е план-сметката за чистотата на Варна за догодина. Таксата там се вдига с 53%. Тя не е променяна от 12 години.

"Разбира се, всеки един гражданин няма как да е доволен от вдигането на таксата му. От друга страна, обаче, вдигането на таксата е необходимост заради това, че искаме да подобрим чистотата в града. Това не е само проблем на Варна, а е проблем на всички общини", посочи Благомир Коцев, кмет на община Варна.

Утежнен бюджет

За апартамент с данъчна основа 100 000 лева увеличението от догодина ще бъде с 50 лева.

"Въпросът е да е чисто. На мен ми се струва, че и сега беше висока", коментират варненци.

От 1 януари такса смет за бургазлии се повишава от 1,3 промила на 2 промила, а данък недвижимо имущество - с около 30%. Такса смет в Бургас не е актуализирана от 15 години.

"Няма как. Това е както за всички, така и за нас.

Не бих казала, че ще ни утежни бюджета, обаче според мен се налага. Доста смет има, но бих казала, че тези пари трябва да отиват действително за почистване на този боклук, който се събира", казват местните.

Такса смет за пловдивчани ще се увеличи с 44% през следващата година. Така промилите за гражданите стават 2.6, а за бизнеса – 7.7. От общината посочиха, че таксата не е вдигана от 2012 г. и за да е чист градът, всяка година са добавяни пари от бюджета.

"Всяка година сме дофинансирали от бюджета на община Пловдив такса битов отпадък, така че дори е закъсняло въвеждането и увеличаването на таксата. Просто на нас се случи така, малко по-смело решение да го увеличим", коментира Иван Стоянов – заместник-кмет на община Пловдив.

Заявката на администрацията е да се подобри механизацията и почистването на града.

Малка пенсия

"Ще плащаме, стига да се оправят нещата да е чисто в града - няма проблеми.

С тая малка пенсия няма да мога да понеса някакво увеличение на каквото и да е", казват пловдивчани.

В Благоевград увеличението на такса смет е с около 30%. Разходите за сметопочистване и извозване на боклука за следващата година, сочи план-сметката на общината, ще са с около 5 милиона повече.

"Всички граждани на България трябва да знаят, че увеличението на бюджета за отпадъците е нещо, което няма да спре. То пряко се влияе от онези фактори в икономиката, които гарантирано растат и които растат с инфлацията и често над инфлацията – минимална работна заплата, енергията, горивата и техническите средства, инвестициите в технически средства и подръжка", обясни Методи Байкушев, кмет на Благоевград.

През следващите години такса смет ще продължи да нараства. Ще плащаме по-малко, ако се научим да събираме боклука си разделно.