Икономиката на еврозоната рискува да изпадне в рецесия по-късно тази година, след като официалните данни във вторник показаха, че производството леко се е свило през третото тримесечие. Това съобщава CNN.

Брутният вътрешен продукт в 20-те страни, които използват еврото, е спаднал с 0,1% през тримесечието от юли до септември в сравнение с предходните три месеца, според първоначална оценка, публикувана от Евростат, статистическата служба на Европейския съюз.

Спадът следва покачване от само 0,2% през тримесечието от април до юни и подчертава тънката линия между свиването и растежа в еврозоната. БВП беше в застой през последните три месеца на 2022 г. и първото тримесечие на тази година.

"Голямата картина е, че еврозоната е в беда. Тя е нараснала само с 0,1% през изминалата година и най-актуалните бизнес проучвания постоянно сочат намаляване на активността в началото на [четвъртото тримесечие]“, пише в бележка Джак Алън-Рейнолдс, заместник-главен икономист за еврозоната в Capital Economics.

Икономиката, добави той, "ще остане бавна", независимо дали еврозоната претърпи техническа рецесия, дефинирана като две последователни тримесечия на спад на БВП.

Инфлацията продължава да намалява

Като по-положително развитие, отделни данни показват, че инфлацията продължава да се забавя този месец, падайки под 3% за първи път от повече от две години. Потребителските цени в еврозоната са се повишили с 2,9% през октомври в сравнение с предходната година, което е спад от темп от 4,3% през септември, съобщи Евростат.

"Спадът се дължи главно на факта, че силното увеличение на цените на енергията и храните през октомври 2022 г. не се повтори тази година“, казва Кристоф Вайл, старши икономист в германската Commerzbank.

Базисната инфлация, която премахва нестабилните цени на храните и енергията, се понижи до 4,2% от 4,5% през септември.

Намаляването на инфлацията ще бъде приветствано от Европейската централна банка, която повишава лихвените проценти повече от година, за да овладее високите цени. ЕЦБ запази лихвените проценти непроменени миналата седмица – слагайки край на серия от 10 последователни повишения на лихвите – тъй като инфлацията продължава да спада рязко и икономиката отслабва.

Еврозоната влиза в "стагнация“

Икономиката на еврозоната не може да си възвърне инерцията, след като беше засегната от огромното увеличение на цените на енергията, предизвикано от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Германия, най-голямата икономика в региона, почувства пълната сила на въздействието поради своя огромен производствен сектор и зависимост от руския газ по това време.

Последвалите увеличения на лихвените проценти, за да се укроти растящата инфлация, допълнително натежаха върху разходите на потребителите и бизнеса.

Данните от скорошно проучване показват, че дейността в секторите на производството и услугите в еврозоната е в низходяща траектория, като търсенето на стоки и услуги ще отслабне допълнително.

Дори ако регионът избегне рецесията, икономистите казват, че истинско възстановяване все още е далече.

"Импулсът, навлизащ в [четвъртото тримесечие], остава изключително слаб, притиснат от строгите финансови условия“, казва Рори Фенеси, икономист от Oxford Economics. "Икономиката на еврозоната е готова за период на икономическа стагнация.“

Официалните данни за БВП на Германия и Франция - съответно икономики номер едно и две в Европа - подкрепят това мнение.

Френският БВП нарасна само с 0,1% през третото тримесечие в сравнение с предходните три месеца, когато надмина очакванията на икономистите за растеж с 0,6%. Междувременно производството в Германия леко се сви през третото тримесечие.

На други места икономиката на Испания продължи да расте, но с по-бавни темпове, отколкото през предходното тримесечие, докато Италия стагнира.

Нестабилният БВП на Ирландия се срина с 1,8%, което допринесе за свиването на еврозоната. Иначе регионът можеше да избегне отрицателен БВП.

"Икономическата среда отслабва в момента, но не се очертава и рязка рецесия“, казва Берт Колийн, старши икономист за еврозоната в холандската банка ING. "Все пак продължаващата икономическа и геополитическа несигурност, заедно с въздействието на по-високите лихвени проценти... ще натежат върху икономическата активност през следващите тримесечия.“

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук