Жилищата в София поскъпнаха с 46% за период от четири години. Цените на апартаментите ново строителство в столицата през четвъртото тримесечие на миналата година са с 44,9% по-високи спрямо 2015 г., показват данни на Националния статистически институт.

При съществуващите апартаменти поскъпването за същия период е малко по-голямо - с 45,5%. За такъв дълъг период от време при поскъпването на новите и старите апартаменти в София има най-малка разлика спрямо останалите големи градове в страната с над 120 хил. жители.

Промени при разрешителните за строеж

Това показва, че сериозно търсене в столицата има както на ново строителство, така и на съществуващи жилища.

Въпреки всичко това обаче, София се нарежда на второ място по поскъпване на жилищата за периода от 2015 г. насам. На първо място сред шестте най-големи града в страната се класира Пловдив с повишение на цените на имотите с 47,3% за период от четири години.

За разлика от София, в града под тепетата поскъпването на новото строителство е значително по-голямо от това на старите жилища. Ако погледнем данните само за новите апартаменти, Пловдив е абсолютен рекордьор с нарастване на цените с 55,5% спрямо 2015 г.

Жилищата в съществуващи сгради в града под тепетата също значително поскъпват, макар и по-малко от новото строителство - с 42,5%.

Челната петица на големите градове с най-бързо поскъпващи имоти се допълва от Варна, Стара Загора и Русе, където нарастването на цените за периода е с близки темпове - с 33-35%.

Къща, наподобяваща дърво и скрита в гората

Все пак с малка преднина на трето място в общата класация е Варна (+35,2%), следвана от Стара Загора (+35,1%) и Русе (+33,1%). Но за всеки от тези градове има съществена разлика между движението на цените на новите и съществуващите жилища.

Във Варна новите апартаменти са поскъпнали с 26,6% за периода, а при съществуващите нарастването на цените е доста по-голямо - с над 40%. Като в данните на НСИ не са включени сделките с имоти в курортните комплекси.

В Стара Загора ситуацията е различна. Значително по-голямо е поскъпването на новото строителство - с 51,5%, като в този сегмент от пазара градът изпревара дори София и се нарежда на второ място след Пловдив.

При новото строителство движението на цените много зависи от това колко нови сгради излизат на пазара, в кой квартал се намират, както и от типа строителство - дали е луксозен затворен комплекс или по-обикновена кооперация.

Всички тези фактори са довели до това в Стара Загора новите апартаменти да поскъпнат повече отколкото в София, въпреки че търсенето на жилища в столицата е най-голямо заради бързото разрастване на града.

При съществуващите апартаменти в Стара Загора нарастването на цените също е сериозно - с близо 30%, сочат данните на националната статистика.

В Русе апартаментите в съществуващи сгради са поскъпнали с близо 35% за периода, докато при новите нарастването на цените е значително по-малко - с 20,5%.

Последното шесто място в класацията за поскъпване на имотите в най-големите градове е за Бургас. Цените на жилищните в морския град са нараснали средно с 18,7% спрямо 2015 г., показват данните на НСИ. При новите апартаменти поскъпването е само с 12,2%, но при жилищата в съществуващи сгради повишението на цените е доста по-голямо - с 25,1%.

Общо за страната жилищата за периода са поскъпнали с близо 34% като при движението на цените на новото и старото строителство има малка преднина за съществуващите жилища. Апартаментите в стари сгради са поскъпнали с 34,6%, а ръстът на цените на новото строителство е с 33%.

10 интересни предложения за малка трапезария

Нараства интересът на китайците към имоти в Европа и САЩ. Глобални сайтове за имоти отчитат силен ръст на запитванията от граждани на азиатската страна.

39-годишният Борис Мей, който работи в износната индустрия в град Нандзин, Източен Китай, е един от все повечето китайци, които отправят поглед към придобиването на имот в чужбина, пише Файненшъл Таймс.

“Насочвам се към Лос Анджелис или Мелбърн, тъй като имаме роднини и в двата града. Искаме 14-годишната ни дъщеря да учи в университет на едно от двете места, да види начина на живот в чужбина.

Възможно е цялото ни семейство да емигрира в бъдеще”, споделя той. Като начало Мей планира да купи “обикновен имот” на цена около 3 млн. юана (425 хил. долара).

Много други негови сънародници също търсят имот в чужбина. Запитванията в имотния портал Sodichan, ориентиран към китайски купувачи, търсещи имоти по света, са нараснали няколко пъти.
Много китайци може просто да сърфират в интернет без сериозни намерения за покупка, признава главният изпълнителен директор на Sodichan Естер Юн.

Данните на сайта показват, че интересът на китайците е към три основни сфери. Първата са “вечно любимите” дестинации като САЩ, Канада и Австралия с добра икономика и привлекателна образователна система.

Безплатно бунгало, приличащо на сова

Втората са по-евтини дестинации, които преди не са били оглеждани от китайски купувачи, като Естония, Румъния и Мароко. Третата са страни, които предлагат програми за инвестиции срещу гражданство, като Гърция, Испания и Португалия.

Дори имотите в ски курорти, които не са традиционно привлекателни за китайски купувачи, привличат интерес, особено курорти в Япония и САЩ.

В Лондон брокери също получават сериозни запитвания от купувачи от Китай.