Бюджетната комисия в парламента одобри на второ четене законопроекта за приходите и разходите, който ще действа до приемането на Държавния бюджет за тази година.

Очаква се текстовете да бъдат разгледани в пленарна зала и, ако бъдат приети, да влязат в сила със задна дата от 1 януари след обнародване в "Държавен вестник".

Основни дебати и отхвърлени предложения

По време на заседанието бяха отхвърлени няколко ключови предложения:

  • Ограничаване на капиталовите разходи на Министерския съвет – предложено от "Продължаваме промяната", но не получи подкрепа.
  • Удължаване на намалената ставка на ДДС – предложението от "ДПС-Ново начало" за запазване на по-нисък ДДС за ресторантьорите и хляба бе отхвърлено, след като преди седмица вече бе отклонено от комисията.
  • Намаление на увеличението на заплатите в МВР – идеята на "Продължаваме промяната - Демократична България" за изчисляване на увеличението на заплатите в МВР на база на заплатите в съответната област, а не на националното средно равнище, също не бе допусната.
  • Такса за транзит на руски газ – предложението за въвеждане на транзитна такса за руския газ през България също бе обявено за недопустимо.

Въпрос за биокомпонентите в горивата

Българската петролна и газова асоциация повдигна въпроса за промяна в закона за горивата, която да позволи етерите да се считат за биокомпонент. В противен случай, страната рискува да остане без бензин от 1 март. И това предложение обаче бе обявено за недопустимо.

Какво предстои?

Ако законопроектът за приходите и разходите бъде приет от пленарната зала, ще осигури финансова рамка за държавата до одобрението на основния бюджет за годината. Политическите спорове около ДДС, заплатите и енергийните въпроси обаче показват дълбоки разделения, които ще продължат да влияят върху процеса.