През ноември 2017 г. САЩ са увеличили добива на петрол до почти 10 млн. барела на ден за пръв път от 1970 г., съобщи Управлението за енергийна информация (EIA) към Министерство на енергетиката на САЩ.

Силният ръст на добива от шистови находища заплашва отново да лиши петролния пазар от равновесие и да обезсмисли усилията на страните от ОПЕК и извън картела за ограничаване на добива и нормализиране на цените.

Според данните на EIA, през ноември САЩ са произвели 10,038 млн. барела на ден, или с 4 % повече от месец по-рано.
Исторически рекорд по отношение на месечните данни за добива е регистриран през ноември 1970 г. на нивото от 10,044 млн. барела на ден, писа в. "Уолстрийт джърнъл".

След три години на ниски цени на петролния пазар, производителите на шистов нефт повишиха ефективността си и вероятно ще могат да продължат добива, дори ако петролът поевтинее отново, отбелязва изданието.

През миналия месец североамериканския петрол WTI се увеличи с почти 7 %, а януари стана най-добрият месец от 2013 г. Цените растат пети пореден месец. Такава ситуация не се е наблюдавала от 2011 г.  През януари EIA прогнозира, че средният годишен добив в САЩ през 2018 г. ще е 10,3  млн. барела на ден. Международната агенция за енергетика  също очаква добивът в САЩ да е над 10 млн. барела на ден през тази година.
Ръстът на добива ще даде възможност на САЩ да намалят вноса на енергоносители.