Държавата и бензиностанции ще проведат тестово освобождаване на горива от резервите, съобщи пред БНР председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев.

Той подчерта, че горива има, а причината за процедурата е, че тя не е извършвана от десетина години и "е редно да направим няколко обучения и няколко теста за реда и начина на освобождаване на горива".

Въпросът е бил поставен и "като задача" от министър-председателя Кирил Петков на среща миналата седмица.

Терзиев посочи още, че в началото на декември м.г. е имало "конкретни дни", в които заради ремонт и аварии на три рафинерии в региона и лошо време в Черно море се е стигнало до освобождаване на запаси на самите бензиностанции.

"От 15-20 декември вече е спокойна ситуацията", посочи още той.

Данните на НСИ за октомври също показват драстичен спад на произведените в България горива, но той се дължи на планови ремонти.

Доставките са останали на сравнително стабилни нива. 

"Горива има. Още повече януари не е толкова силен, с толкова голямо потребление. Резерви има - говорим за оперативни резерви, които да покрият временни затруднения.

Кой колко заделя от операторите - това са данни леко конфиденциални и са в Държавната агенция "Военновременни запаси", но ние си поддържаме нашите запаси и в случай на крайна нужда сме в готовност да освободим такива."

Накъде ще вървят цените?

"За съжаление, прогнозата не може да бъде особено розова. Прогнозата е трудна и неясна", каза той в отговор на въпрос за цените на горивата.

"Първата десетдневка на месеца има постепенно и устойчиво покачване на международните цени, което е притеснително", коментира Терзиев.

По думите му към днешна дата не се очертава явна тенденция на понижение. От началото на годината петролът сорт брент поскъпва с 4,82 процента на световните пазари.

"През януари цените ще растат или поне на бензиностанциите няма да видим особено понижение", заяви Живодар Терзиев.

"Очаквам пропан-бутанът да поевтинее. Успоредно с това следващите няколко дни метанът за автомобили, компресираният природен газ, ще продължи да се покачва.

Масово цените ще минат 3 лева. Когато единият алтернативен продукт поевтинее, в същото време другият ще стане почти нетърпимо скъп. Ще има отлив от този продукт."