Експерт разби голям мит за пестенето на енергия: Това е лоша идея
Не трябва да спираме изцяло отоплението, когато ни няма вкъщи
Промени ли високата инфлация потреблението на потребителите у нас и в чужбина? За какво трябва да внимаваме?
По данни на Statistisches Bundesamt и НСИ инфлацията през септември в Германия е била 10%, докато в България е била 18,7%. По данни на „Евростат“ странните с по-висока инфлация от България в ЕС са само Полша, Нидерландия, Чехия, Унгария, Латвия, Литва и Естония.
„Има няколко фактора, които вероятно влияят. Един от тях е изместването на логистичните вериги във връзка с войната. Друг фактор е, че увеличихме дефицита в бюджета последните две години – т.е. харчим повече, отколкото имаме, и това неизбежно също подхранва инфлацията“, обясни Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители“ пред bTV.
По думите му пестенето е неизбежно.
„Очакваме с новия държавен бюджет да бъдат изчислени гласувани компенсации“, заяви Богомил Николов.
Съветите, които Богомил Николов даде, са да проветряваме с широко отваряне на прозореца, но за кратко, препоръча и загряване на бойлера наполовина, пускане на пералня на по-ниски градуси.
„Покриването на радиатора е лоша идея. Добра идея е да сложим фолио зад радиатора, не трябва да спираме изцяло отоплението, когато ни няма вкъщи, трябва да го намалим до възможния минимум, защото рязкото изстиване и рязкото затопляне не е енергоефективно“, добави той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: