Експерт с мрачна прогноза за цените на горивата: Най-лошият сценарий е...
„За съжаление към вчерашния ден наблюдавахме едно поскъпване в цената на суровината и то в рамките на 4-5 долара
„За съжаление към вчерашния ден наблюдавахме едно поскъпване в цената на суровината и то в рамките на 4-5 долара.
Това се дължи на факта, че пазарите и борсите изпитват страх този конфликт да не навлезе в една по-сериозна фаза, която да доведе до ограничаване на количествата продукт. Светът и пазарите са много разтревожени“, заяви Светослав Бенчев от Петролната и газова асоциация в ефира на bTV.
Аз бих разгледал три варианта за развитие на конфликта. Единият е нещата да останат в този размер. Това означава една сухоземна операция в ивицата Газа, което би оставило цените на нива, подобни на тези, които виждаме днес.
Вторият вариант е да има една проксивойна между Израел и един от доставчиците на пазара на суров нефт Иран. В такъв случай вероятно ще видим стойности на петрола малко под 100 долара.
Третият и най-лош вариант е да видим една регионална война около Израел. Или спиране на танкери от Иран. Ще видим високи стойности. Някои анализатори говорят за 150-160 долара“, обясни той.
Според него горивото няма да се стигне до 4 лева за литър.
„Това са основните очаквания и най-важното нещо, към което е насочено нашето внимание е доколко ще се идентифицира напрежението.
Виждаме едно покачване на петролните котировки, но то не беше чак толкова сериозно около 90 долара е сортът Брент. Има много вторични ефекти и дори невидими, но подобни ситуации имат много широко влияние“, каза икономистът Владимир Сиркаров.
Според него най-мрачният сценарий би бил този, ако се премине към директна конфронтация между Израел и Иран.
„Прогнозите са за 150 долара. Икономическият растеж ще се понижи до 1,7%. Агрегираните сметки са за 1 трилион загуба от нереализиран потенциал в икономически аспект“, добави Сиркаров.
По думите му може да се покачи инфлацията.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: