Застаряването на населението засяга публичните финанси по целия свят. Рейтингови агенции предупреждават, че неотдавнашните повишения на лихвените проценти са увеличили въздействието върху по-високите пенсии и разходите за здравеопазване, съобщава Investor.bg.

Лихвените проценти се повишават в отговор на най-големия скок на инфлацията от 40 години. Водещите рейтингови агенции Moody's, S&P и Fitch предупреждават, че влошаващата се демография вече удря кредитните рейтинги на правителствата, пише FT.

Те посочват, че без мащабни реформи ще последва понижаване на рейтингите, което заплашва да създаде порочен кръг от по-висока фискална тежест и нарастващи разходи по заемите на страните.

„В миналото демографията беше средносрочно до дългосрочно съображение“, коментира Дитмар Хорнунг, асоцииран управляващ директор в Moody’s Investors Services.

„В миналото демографията беше средносрочно до дългосрочно съображение. „Бъдещето вече настъпи и удря по суверенните кредитни портфейли“, допълва той.

Федералният резерв на САЩ, Европейската централна банка и Централната банка на Англия повишиха лихвените проценти този месец до най-високите си нива от финансовата криза насам. Това увеличи разходите на правителствата за обслужване на дълга.

„Проблемът с демографията става все по-неотложен“, коментира Едуард Паркър, глобален ръководител изследвания за суверенни и наднационални дружества във Fitch. Агенцията понижи кредитния рейтинг на Франция миналия месец, като предупреди, че програмата за реформи на президента Еманюел Макрон може да спре.

„Добре сме запознати с неблагоприятните ефекти в много страни и те се увеличават“, допълва Паркър.

Рейтинговите агенции казват, че покачването на разходите по заемите усложнява както въздействието върху растежа предвид промените в населението в трудоспособна възраст, така и удря тежко публичните финанси заради нарастващите сметки за здравеопазване и пенсии.

Това се отразява на перспективите пред дълга на ЕС. Според Европейската комисия делът на населението над 65 години ще нарасне от 20 процента сега до 30 процента до 2050 г. Подобна е ситуацията в САЩ и Япония.

Марко Мрсник, водещ суверенен анализатор в S&P Global Ratings, казва, че според стрес тест на S&P увеличение с един процентен пункт на разходите по заемите би увеличило съотношението дълг към брутен вътрешен продукт на Япония, Италия, Обединеното кралство и САЩ с около 40-60 процентни пункта до 2060 г.

„Това е значително увеличение и предполага реформи, които или да се справят с натиска на застаряващото население, или да се проведат други фискални промени, за да стане държавният дълг по-устойчив“, допълва той.

S&P заяви през януари, че рейтингите на приблизително половината от най-големите икономики в света ще бъдат понижени до лоши до 2060 г. спрямо сегашното ниво, ако не бъдат взети мерки за облекчаване на разходите, свързани със застаряващото население.

Изчислено е, че при липса на реформи във фискалните политики, свързани със застаряването, средностатистическа държава ще има дефицит от 9,1 процента от БВП до 2060 г., което е огромно увеличение от 2,4 процента през 2025 г.

S&P също така прогнозира, че разходите за пенсии ще се повишат средно с 4,5 процентни пункта от БВП до 2060 г., но ще има големи различия при отделните страни.

Рейтинговата агенция прогнозира, че между 2022 г. и 2060 г. разходите за здравеопазване ще се повишат с 2,7 процентни пункта от БВП за средностатистическа държава.

„Колкото по-дълго правителствата отлагат действията, толкова по-болезнени мерки ще трябва да предприемат след това“, коментира Паркър от Fitch.

Републиканците в САЩ например призовават Конгреса да намали разходите и да проведе структурна бюджетна реформа в силно напрегнатата конфронтация за тавана на дълга на САЩ.

Анализаторите твърдят, че в световен мащаб страните от Централна и Южна Европа имат едни от най-лошите демографски профили. Германия се посочва като страна с изключително големи проблеми, чието население застарява с едни от най-бързите темпове в света.

В бележка на Moody's тази година се казва, че напрежението на германския пазар на труда е „вече видимо“. Агенцията добавя, че „потенциалният растеж ще отслабне допълнително през следващата година без реформи“.

Рейтинговите агенции алармират и за структурния дефицит на пенсионната система в Испания, където правителството наскоро възстанови пряката връзка между плащанията и инфлацията.

Агенциите хвалят обаче Гърция, която реформира пенсионната си система след дълговата криза. В проучване на S&P, което обхваща 81 държави, това е единствената страна, в която се очаква разходите, свързани с възрастта, да намалеят до 2060 г. Водещите азиатски икономики Южна Корея, Тайван и Китай също са с влошени демографски профили.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук