Експерти с мрачна прогноза за България и еврозоната
Бюджетът за 2024 г. е гласуван с неправилно разчетени критерии и прогнози, и има неизпълнение в приходната част, смята икономистът Мариан Кръстев
Законът за еврото може да бъде гласуван до края на лятото.
Инфлацията обаче не е единственият критерий, който трябва да се следи.
Темата коментираха икономистите Михаил Кръстев и Румен Гълъбинов в „Твоят ден“ по NOVA NEWS.
Кръстев каза, че този Закон е един от поредицата нормативни актове, които трябва да бъдат приети, за да може България да превалутира и да премине към използването на единната европейска валута.
Гълъбинов каза, че Законът за еврото е готов и е последната законодателна промяна, която трябва да бъде гласувана.
"Все още не сме покрили критерия за ценовата стабилност и заради това предстоящият конвергентен Доклад ще бъде негативен. Докато се съсредоточаваме само върху инфлацията е възможно да не покрием други критерии, като например бюджетния дефицит", каза Кръстев.
Той посочи, че бюджетът за 2024 г. е гласуван с неправилно разчетени критерии и прогнози, и има неизпълнение в приходната част.
Гълъбинов е на мнение, че сваляме ускорено инфлацията, но не ни достигат 3 или 6 месеца, за да сме в синхрон с Маахстрийския критерий.
"България може да поиска нов допълнителен, извънреден доклад, само за инфлацията в следващите три месеца, тъй като изискванията по Маастрих ще бъдат изпълнени по макроикономическите показатели", смята Гълъбинов.
По повод бюджетния дефицит експертът посочи, че ще стане ясно дали ще има актуализация на бюджета, така че да се вмести той в 3% дефицит.
Последвайте ни
0 Коментара: