Експертът Маргрет Сукияс огласи какво представлява имотния балон и какво се случва в строителния бранш
Тя оглавява строително-инвестиционната компания „Ви Ем Инвест“
Имотният пазар в страната ни е изключително динамичен, категорични са експерти. Особено, когато става въпрос за жилищното строителство, в което търсенето сякаш постоянно изпреварва предлагането.
Наблюдава се нарастващ интерес от закупуване на жилища на зелено при ниски цени и препродажба на много по-високи. Доходността от този вид инвестиция е между 20 - 50 процента за три годишен период и това е по-изгодна алтернатива от банковите депозити с ниските лихви.
„Ръстът на клиентите, които търсят имоти на зелено с цел препродажба и в нашата компания е между 25 - 35%, който се наблюдава всяка година. Все повече предпочитанията са към закупуването имот на зелено, поради по-ниските цени, с цел препродажба на много по-високи.
Тази тенденция смятам, че ще продължи, с оглед сигурността на инвестицията в имоти и стабилността на строителния бранш, особено като се вземе в предвид и увеличаващото се търсене. Ние наблюдаваме и ръст в покупката на имоти с кредити и това продължава вече години наред, а обяснението е в ниските лихвени проценти и лесната достъпност до банковия сектор.
На практика много по-изгодно за клиента е да закупи имот с жилищен кредит, отколкото да плаща месечен наем, като се вземе предвид, че цената на месечния наем е почти равна с тази на месечната вноска по кредита. Много от клиентите ни закупуват имоти с помощта на нашите кредитни консултанти, с цел отдаване под наем, така че с наемната цена да изплащат месечната вноска по жилищния си кредит.“ – коментира Маргрет Сусияс и допълва „Кредитирането на имотите е фактор за сигурността на потребителите, като гарант в лицето на банката.“
Според експерти, цените на имотите в страната ни са много различни, особено с оглед в кой район се намират. Има региони, които не са предпочитани поради лошата инфраструктура или пък заради липсата на професионална перспектива за развитие. Това естествено води до спад в търсенето, а от тук и до понижение в продажните цени в тези региони.
Има обаче и такива като столицата ни, в които търсенето не спира да расте, до толкова че предлагането не може да догони нивата му. Всъщност определящият компонент за формирането на крайната цена е търсенето, което за София расте постоянно, особено при компаниите, които са доказани строители, с ясни договорни отношения и партньори в лицето на големите банки.
Тук е мястото да се спомене, че имотният балон, за който толкова много се говори, напрактика не съществува, с оглед на изпреварващото търсене пред предлагането и увеличението на цената на труда и тази на материалите. Увеличението на цените на имотите расте с тези на труда и на строителните материали, естествено и правопропорционално.
За изкуствени, неоправдани и завишени цени, може да се говори обаче при старото строителство, където определено има така нареченият имотен балон. При него все пак става въпрос за естествено амортизирани имоти, което не може да обясни високите цени и на практика е логична предпоставка за съществуващ имотен балон.
Ръстът на цените на старото строителство, догонващи тези на новото е абсолютно необясним феномен, като се вземе предвид че те са строени при далеч по-ниски цени, преди повече от 20-50 години. Тези факти, очертават наличието на имотен балон при цените на старото строителство и създават нереалното усещане за такъв в целия строителен бранш.
„При новото строителство, обаче и цените на труда и материалите, не може да се говори за изкуствено завишени продажни цени и имотен балон.“ – категорична е Сукияс от „Ви Ем Инвест“. По думите й увеличението на цените при новото строителство е в допустими норми и в съответствие с повишените цени на строителните материали, покачването на минималната работна заплата за страната и други фактори, определящи основателното поскъпване на имотите.
„В компанията ни процесите са абсолютно оптимизирани и строителните технологии специално избрани, така че да гарантираме високо качество при балансирана и непроменлива крайна цена. Това е част от корпоративната ни политика по устойчивост на инвестициите, защото сигурността на клиентите ни дава нашето бъдеще и перспектива за развитие.“ – категорична е Маргрет Сукияс.
Последвайте ни