Енергетиците и миньорите от Перник: Искаме справедлив преход, а не празни приказки и обещания
Искаме да запазим предприятието и работни места на служителите си, за да можем да продължим да се модернизираме, коментираха представители от топлофикацията в града
На 22 август 2023 г. в сградата на Минната дирекция в Перник бе представен актуализираният Териториален план за справедлив преход за Перник и свързаното с него изменение на Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г.
По време на обсъждането бяха разяснени и планираните инвестиции по Фонда за справедлив преход, както и конкретни проектни идеи.
Участие взеха министърът на енергетиката Румен Радев и заместник-министъра на регионалното развитие Ангелина Бонева, работници и служители от "Топлофикация Перник", Мините в Перник, множество неправителствени организации и представители на пернишката общественост.
"Искането ни е енергийният преход в България да се случи по един справедлив и разумен начин. Ние сме от най- големите работодатели в региона.
Искаме да запазим предприятието и работни места на служителите си, за да можем да продължим да се модернизираме", това коментираха представители от топлофикацията в Перник пред журналисти още преди началото на дискусията.
По време на срещата енергетиците и миньорите изразиха ясното и категорично несъгласие с внесения проект на териториалния план за Перник.
Според тях вместо този документ да е решаваща за справедливия в Перник, той тласка региона към по-висока безработица и обедняване.
Беше заявено, че ако се допусне екстремалното закриване на въглищните централи в България, може да се очаква недостиг на електрическа енергия, особено през зимата, повишаване на цените й, а 27 000 души от областите Перник, Кюстендил и Стара Загора да останат без работа.
„С какво ще се отопляват 20 000 хиляди домакинства в Перник, ако топлофикацията бъде закрита? Как да се инвестира в предприятие, след като то е обявено за затваряне?
В плана има идея в града да има „парно” на зелен водород и фотоволтаици, къде света има подобно работещо „нещо”, което да отоплява 20 000 абоната?”, бяха част от въпросите на енергетиците.
Миньорите попитаха какво точно ще работят и за какъв период, след като в плановете пише, че ще занимават с рекултивация на мините. Как ще бъдем пенсионирани и при какви условия? Какви заплати ще получаваме?
Искаме ясна конкретика и ясни параметри, а не празни приказки и обещания- декларираха те.
Представителите от "Топлофикация Перник" разказаха в конкретика пред министъра на енергетиката Румен Радев своите планове за устойчиво развитие на централата.
Те посочиха, че в последните години са инвестирали огромен собствен финансов ресурс за поетапното намаляване на количеството използвани въглища и замяната им с по-екологични горива.
Те посочиха, че до няколко месеца ще бъдат въведени в работен режим трите газови когенератора, което ще намали рязко обема на използваните изкопаеми горива.
Енергетиците от топлоцентралата бяха категорични, че с реализирането на тези инвестиции, ще успеят да модернизират предприятието и да осъществят енергийната трансформация, без да е необходимо дружеството да бъде закрито.
По време на дискусията работници и граждани подписаха декларация, противопоставяща се против предложения териториален план.
Прилагаме пълния текст на Декларацията на миньорите и енергетиците от град Перник:
declaration_P_230822_165320 by Blitz bg on Scribd
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни