Енергиен експерт прогнозира недостиг на енергия и жизненоважни стоки, ако доставките на природен газ спрат
Няма как да подмениш горивото без реконструкции на съоръженията, пригодени за природен газ
Енергийният експерт инж. Александър Димитров прогнозира недостиг на енергия и жизненоважни стоки, ако доставките на природен газ спрат.
Вижте цялото интервю със специалиста:
- Инж. Александър Димитров, вие сте от новото поколение енергетици и сте най-младият директор на топлофикация в България. Като директор на Топлофикация Велико Търново, която работи на природен газ, притеснен ли сте за бъдещите доставки?
- Със сигурност всички консуматори на природен газ изпитваме безпокойство, но се надявам, че няма да се стигне до недостиг или спиране на доставките на природен газ, защото това означава не само огромна криза, а и затваряне на много предприятия, които го използват.
Не говоря само за топлофикациите, а за производства, които разчитат на природен газ, в това число редица преработвателни компании и най-вече дружества, ангажирани с хранително вкусовата промишленост, хлебозаводи и др. Спиране на доставките ще доведе до недостиг на енергия и съответно на стоки и услуги от много сектори.
- Смятате ли, че газовите топлофикации ще фалират, ако има криза с доставките?
- Тук не обсъждаме кой и кога ще фалира, тук по-скоро става въпрос колко сектора в държавата ще бъдат засегнати. Но със сигурност ще бъдат застрашени от нарушаване в работата поради липсата на основно гориво. Няма как да подмениш горивото без реконструкции на съоръженията, пригодени за природен газ. Да, ние произвеждаме енергия и от биомаса, но тя не е достатъчна.
- Има ли друга алтернатива, която напълно да замести природния газ в българските топлофикации?
- Алтернатива, която тотално да замести газа в газовите топлофикации няма.
- Да, но има наредба, която задължава топлофикациите да поддържат запази от мазут. Той няма ли да свърши работа поне за един отоплителен сезон?
- Да, такава наредба съществува, но става въпрос за запаси, които да се използват в аварийни ситуации през зимата за период до 10 дни, така казва закона. Топлофикация Велико Търново има възможност да обезпечи напълно мощността си чрез използване на мазут, но това означава, че на първо място трябва Министерство на околната среда и водите да разреши дългосрочна работа на мазут, иначе ще бъдем в сериозно нарушение.
Атаката към въглищните топлофикации на тема замърсяване е изключително голяма в последните години. Не искам и да си представям колко би се разрастнала, ако се използва мазут за по-дълъг период от време. Но в момент като този, въпросът е да се спазват екологичните норми или да се затворят редица производства от жизненоважно значение за населението, както казах по-горе, както топлофикации така и производства на храни. На този въпрос оставям компетентните органи да намерят решение.
Последвайте ни
1 Коментара: