Енергийната гордост на Великобритания се оказа голяма грешка
Днешното съобщение за ограничаване на цената потвърди това, от което много от нас отдавна се страхуваха
Великобритания първа в Европа предприе драконовски мерки и за втори път в рамките на година вдигна рязко цените на тока за населението. Други европейски държави се опитват да замразят или ограничат растежа на плащанията. Великобритания обаче не разполага с този лукс. Защо страната с най-малка зависимост от руски газ е в най-лоша позиция?
Великобритания преживява една от най-тежките енергийни кризи в Европа. Тя принуди властите да предприемат изключително непопулярна и рискована стъпка: да обявят неимоверно увеличение на цената на електроенергията за населението от 1 октомври - изведнъж с 80%. И това не е първото поскъпване в страната, пишат западни медии.
„Днешното съобщение за ограничаване на цената потвърди това, от което много от нас отдавна се страхуваха. Въпреки многобройните предупреждения, правителството упорито не се намеси и министрите трябва да действат сега, за да предотвратят превръщането на кризата в цената на живота в национална катастрофа“, написа в “Туитър” кметът на Лондон Садик Хан.
Министърът на финансите на Великобритания Надийм Захауи каза, че "работи усилено" върху мерки за подкрепа на населението след още 80% покачване на цените на енергията до 3549 лири годишно.
Това е второто увеличение на цените за населението във Великобритания. Първият беше от април - до две хиляди лири. И въпреки че кралството далеч не е бедна държава, подобни цени на електроенергията са твърде високи дори за неговите жители, казва Сергей Кондратиев, заместник-ръководител на икономическия отдел на Института по енергетика и финанси.
Още сега, тоест преди повишаването на сметките от 1 октомври, една трета от жителите на Великобритания изпитват затруднения с плащането на сметките си за електричество, съобщи “Скай Нюз”, позовавайки се на резултатите от проучване на общественото мнение, проведено от социологическата служба “Ипсос”.
В същото време зависимостта на Великобритания от руски газ първоначално беше изключително ниска - не повече от 5%. Тази страна обаче изпитва толкова сериозни проблеми, които трябва да бъдат прехвърлени на потребителите. Много европейски страни се опитват да ограничат покачването на цените за населението, защо британските власти предприемат такава непопулярна стъпка?
„Всъщност зависимостта от руски газ за повечето европейски страни не играе решаваща роля в настоящата криза. Например в Словакия, Чехия и Финландия има много голяма зависимост от руски газ, но те са в по-добра позиция. Много по-важен момент е каква е принципно пълната зависимост на страната от газ”, обяснява експертът.
Според него Великобритания има много висок дял на газ в енергийния микс - и всъщност няма резервно производство. Например Франция има атомни електроцентрали, Полша има въглища, а Германия е запазила част както от ядрено, така и от въглищно производство.
И Великобритания беше пред цяла Европа по отношение на декарбонизацията. И това я удари като бумеранг. “Великобритания се превърна в заложник на собствената си енергийна политика“, казва Кондратиев.
Грешка №1: Великобритания изключи въглищните електроцентрали от живота си твърде бързо. Властите празнуваха всяко затваряне на въглищни ТЕЦ като голяма победа, организираха „народни“ тържества, публикуваха видеоклипове в “Ютюб” и прочее. Страните, които не се отърваха от производството на въглища толкова радикално, сега са много щастливи от това.
Втората грешка: разговорите за необходимостта от нова атомна електроцентрала (старата беше спряна още през 2000 г.) в страната се водят твърде дълго, но така и не се стигна до край. Кондратиев припомня, че по време на тези разговори във Великобритания за новата атомна електроцентрала в Беларус вече са построени два ядрени реактора: единият беше успешно пуснат в експлоатация, а вторият не заработи само поради геополитически проблеми.
Великобритания също се гордее с успехите си по отношение на развитието на ВЕИ - възобновяеми енергийни източници. Островната държава активно развива вятърни паркове и се дава за пример на всички. Вятър обаче или има, или не: вятърното производство показа на практика, че не може да помогне на Великобритания в трудна ситуация.
Сушата също удари Великобритания. Лондон внася електроенергия от Норвегия. Но там реките пресъхнаха, производството на енергия от ВЕЦ се срина и износът от Норвегия спря.
Третата грешка е прекаленото залагане на възобновяема енергия, където има огромен фактор на несигурност под формата на времето и вноса. И накрая, глобалната грешка на Лондон е да заложи на либерализацията на пазара и да обвърже цените на газа със спот цените, казва Кондратиев. И в тази област Великобританиябеше най-успешна в ЕС – и много се гордее с това.
Сега обаче всички тези успехи се обърнаха срещу страната и нейния народ. Цените на газа на спот пазарите в Европа надхвърлиха 3000 долара и се стремят към 4000 долара за 1000 кубически метра, въпреки че есенно-зимният период на най-голямо търсене на синьо гориво все още не е започнал. А това означава едно - цените за крайните потребители също растат.
„Във Великобритания, а това е обичайна практика в цяла Европа, населението сключва полугодишен договор за доставка на електроенергия с фиксирана цена и обвързана с цените на пазара на едро.
Хората са по-склонни да изберат фиксирани плащания. Индексацията на цените в договора се определя въз основа на динамиката през предходните шест месеца“, казва Кондратиев. Ето защо във Великобритания вече има второ увеличение на тарифите тази година. Цените на ВПГ растат повече от година.
„Единствената мярка за подкрепа, която е налична във Великобритания, са целеви субсидии за най-бедните граждани. Средствата за тези субсидии се вземат от събирането на свръхпечалби на петролните и газовите компании“, казва експертът.
„За сравнение Франция де факто замрази цените на електроенергията за битовите потребители. Не само защото във Франция това се прави от държавна компания, а във Великобритания – от частни компании.
Основната причина е в структурата на генерирането. Франция запази атомните електроцентрали и те им позволяват да разчитат на относително постоянни сметки. Цените на урана на световните пазари също, разбира се, се повишиха през последната година и половина, но не толкова, колкото на газа. А във Великобритания производството на от е основното“, казва Кондратиев.
С други думи, можем да кажем, че народът на Франция е спасен от рязкото увеличение на комуналните услуги в настоящата ситуация от АЕЦ, Полша от въглищата, Германия от двете. Въпреки че Германия беше отчасти в същия капан като Великобритания, защото в желанието си да се отърве от въглищата и атомната енергия, тя последва Лондон.
„Вероятно е невъзможно да се каже, че останалата част от Европа я чака същото като Великобритания. Ще бъде трудно за всички, но ще бъде трудно по различни начини“, заключва събеседникът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: