Аз съм клиент на Tоплофикация София и не мога да кажа колко е била сметката ми за последния месец. На лична основа не мога да сравня, но на основа на това, което прави КЕВР в момента не мисля, че има проблем, заради мораториума. Това каза министърът на енергетиката Александър Николов в "Защо, г-н министър" по bTV.

"Лично аз, за да си спестя време, съм направил директен дебит за плащане на конкретните сметки. Следя дали има сериозни отклонения в сметките ми, но към момента колосални суми за топлоенергията не съм видял", каза той. 

"Да не се забравя, че България е част от ЕС и е отворен пазар и когато се говори за цени и сметки трябва да се има предвид количеството и обемите. Произвеждането на електроенергия в България расте с огромен темп. Цените остават непроменени.

За бизнеса са едни от най-ниските в ЕС, особено след компенсациите. В рамките на няколко месеца ще се бъдат изплатени 4 млрд. Ако някой може да направи аналогично обяснения с някоя членка от ЕС, която е компенсирала с 3% от БВП, нека каже как са го направили", допълни Николов. 

"Цената на природния газ зависи от динамиката на пазара. Към днешна дата необходимото увеличение не е 60%, но това ще бъде съобщено от "Булгаргаз". Няма да кажа неща, които не са факт и още не са се случили. 

Искането на Путин не е постъпвало официално никъде до момента. Казах, че каквото и да поискат, какъвто и оперативен проблем да се създаде, ще намерим решение. Има банкова институция, която може да направи трансакция в рубли.

Когато президентът на Русия има подобно изказване, съвсем логично е да се търсят решения в тази посока. Детайли по договора с "Булгаргаз" няма да изнеса. Механизмът за разплащане е конкретен, но плащанията би следвало да бъдат или в евро, или в долари", обясни министърът на енергетиката. 

Цънцарова натърти на въпроса си защо управляващите са се подчинили веднага на наредбата на Путин газът да се плаща в рубли, a Николов й отговори:

"Не сме се подчинили на искането на Путин и това е много далече от истината. Когато той казва, че иска да направи нещо такова и застрашава доставките, ще се търси решение да не пострадат доставките. Има степенуване на рисковете, когато се излиза от договора. Основните функции на "Булгаргаз" е да не спират доставките."



Той обясни, че България ще се съобрази с решенията на ЕС. 

"Имаме конкретни разговори с контрагенти - от Египет, Либия, Щатите, Гърция, Турция, Азербайджан. Ако бяха решения, които можеха да се случат утре, Европа отдавна щеше да е спряла доставките от Русия.

Ако Русия спре доставките утре, ще видим какви количества са останали по други договори и ще се наблюдава кои са критичните дружества, които трябва да бъдат захранени. Има време, в което допълнително да разгледаме детайлите", допълни Николов. 

"Точното изказване на Асен Василев е, че в тази ситуация ще откажем подновяване на договора. Когато се говори от името на целия ЕС, цената ще е много по-добра. Трябва да бъдат взети под внимание много специфики - България е с най-ниска покупателна възможност", каза той.

Попитан дали има корупция при създаването на Балкански поток, той заяви: "За мен има достатъчно много нередности и необясними факти, които не могат да бъдат обяснени рационално.

Когато не могат да бъдат разяснени рационално, най-често има нещо отзад. Това отзад се нарича корупция. Всичко, което се знае за т.нар. Руски, Турски поток, като щета вече е нанесено и се вижда във финансовото състояние. Проблемът е, че остават милиард и 300 милиона за изплащане и те зависят от "Газпром" и от това да тече синьо гориво от един-единствен доставчик."