Пандемията промени всички аспекти на търсенето и предлагането в сектора на недвижимите имоти, инвестициите и комуникацията с клиентите. Като цяло обаче секторът изпрати благодатна година с ръст на търсенето и цените на имотите и все по-голям интерес към новите технологии. Около тези обобщения се обединиха участниците в дискусията Tech21 Real Estate на Bloomberg TV Bulgaria.

Пандемията катализира и още една тенденция – за дългосрочен наем на имоти от типа „втори дом“, коментира Невена Стоянова, управляващ директор на Luximmo. Същите клиенти сега се връщат с интерес да купят имотите, в които са пребивавали през миналото лято или зимния сезон.

Дигитализация на строителния сектор

До 40% от себестойността на строителния проект могат да бъдат спестени, ако се дигитализира процесът по издаване на строително разрешително, коментира инж. Георги Шопов, председател на управителния съвет на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), по време на дискусията.

В момента за издаване на строително разрешително на територията на София са необходими от 1 до 3 години, а за изпълнение на проекта – около 2 години, посочи Шопов. Това създава невъзможност да се изготви финансов график за обслужване на проекта, правилата са неясни, а администрацията масово не спазва срокове по процедурата, допълни той.

Електронното строително разрешително не е електронно подаване или получаване на административен акт, а цялостен процес, който е наложен в множество държави в света, включително в съседните ни Сърбия и Македония, коментира Георги Шопов.

С дигитализацията на процеса всеки един административен служител е на практика принуден да си свърши работата в срок и тя да е еднократна. Бележките, които администрацията прави по проектите, са еднократни и когато ги отстраниш и изпълниш изискванията, процесът продължава, обясни той.

Администрацията се опитва да поставя дебата за въвеждането на това дигитално решение на плоскостта дали то ще работи, но този дебат е излишен, въпросът е кога ще го въведем. С електронизацията се предотвратява хаос и административна неяснота и за самата администрация, каза още Шопов.

По думите му няма разбиране от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за въвеждането на електронно разрешително за строеж. Столична община обаче проявява повече желание това да се случи. Шопов посочи, че се надява този процес да се задвижи с процеса по дигитализация на цялата администрация, който ще се финансира с европейски средства.

Смешно е, че бранш, който формира 8% от БВП, не е дигитализиран и е на ниво от миналия век, като всичко се предава на хартия. Тази огромна документация, която за една сграда е няколко кашона папки и хартия, може да се предава на една флашка, коментира той.

Благодатна година

Според Георги Шопов последната година е била благодатна за строителния сектор. Търсенето се повишава с 12,5% през изминалата година – отдаваме го на това, че всеки има нужда от жилище, населението на големите градове се увеличава, има обективна необходимост от стоката жилище, посочи той. Хората се местят от малки в по-големи жилища, от панелни в жилища ново строителство. Най-сигурната крепост на спестяванията са недвижимите имоти, подчерта той.

Цените на имотите за миналата година нарастват с около 7% в големите градове, показват данните на фирмите, които членуват в НАСП. Шопов прогнозира тенденцията на ръст да продължи и той да се движи около 7%.

Иновации в инвестициите

Пандемията повишава интереса към инвестициите в имоти, включително и иновационните инвестиции, които се осъществяват онлайн и чрез краудфъндинг, коментира по време на дискусията Стефан Ангелов, изпълнителен директор на "Споти Файнънс" АД.

Краудфъндингът означава, че много хора предоставят финансиране за инвестиция в даден проект и печелят от това, че когато той се реализира на пазара, се разпределя печалбата между тях, посочи той.

Този, който търси финансиране, получава финансиране от хората, а хората, които търсят да инвестират средствата си, ги влагат без бариери в този сектор, коментира още Ангелов.

По думите му изминалата година е била динамична за финансирането за сектора на имотите. Инвестициите се увеличават, дават добра доходност, увеличава се и потреблението на такива платформи, допълни Ангелов.

Той прогнозира, че инвестициите в сектора ще продължат, тъй като той се е доказал като стабилен и като добър източник на доходност в кризи.

Вторият дом става основен дом

Все повече българи търсят да наемат дългосрочно ваканционен дом извън пределите на големия град заради пандемията, посочи Невена Стоянова, управляващ директор на Luximmo, на дискусията.

Ако клиентите преди са търсели наем на ваканционно жилище за до месец, сега срокът се удължава на 6 месеца, посочи тя. Търсят се големи, просторни имоти, така че семействата да преместят дома си, домашния офис, училището, детската градина в условията на пандемия, каза тя.

Най-търсените региони за наем на луксозен ваканционен имот за втори дом са южното Черноморие, районът около Балчик, както и зимните курорти Банско и Боровец, посочи още Невена Стоянова.

Луксозните наематели и купувачи се бяха отдръпнали от нашите места и тръгнаха по света, но се завърнаха, тъй като пътуват по-малко поради обстоятелствата. Проучванията сред наши клиенти показват, че почти 90% от тях ще продължат с този начин на живот, каза още тя.

Търсенето на имоти в Гърция – традиционна лятна дестинация за българите, не е пресъхнало заради пандемията, макар и да е по-трудно за огледи и сделки. Активност имаше и миналото лято, интересът е огромен, българите традиционно харесват Гърция, посочи Невена Стоянова. Вече се търсят големи домове, защото хората се изнасят с цялата фамилия и живеят там през целия топъл сезон.

Що се отнася до градското строителство, търсенето е за по-големи, по-просторни жилища, с прилежаща тераса или двор, така че всеки член на семейството да има достатъчно пространство, за да върши своите занимания, добави тя.

Енергийна ефективност за по-малко разходи и по-добър климат

Топлоизолацията е като обличането с дрехи. Важна е дебелината, качеството, което постигате с нея, както и коефициентът на топлопреминаване на дограмата. Специалист трябва да пресметне какво трябва да се направи на съответната сграда, коментира по време на дискусията доц. д-р Тодор Недев, управител на Austrotherm Bulgaria.

Топлоизолацията е много важна, защото все по-често говорим за нискоенергийни и пасивни къщи. Пасивната къща пести около 90% от разходите за енергия за отопление през зимата и климатизация през лятото, посочи той. Топлоизолацията дава огромни възможности за пестене на енергия. Държавната регулация върви в тази посока, подчерта още той.

Изолацията отвън на една сграда е основната предпоставка за пестене на енергия при бъдещото ѝ ползване, посочи още Тодор Недев.

Той каза, че в Германия и Австрия всички пасивни къщи минават на специален отчет още от проектирането и утвърждаването на документацията, след това има програми, които подпомагат строежа и поставянето на съответните инсталации, защото е доказано, че те способстват за опазването на околната среда.

Ивайло Рашев, директор на Bosch България, допълни, че промените в нормативната уредба на ниво Европейски съюз (ЕС), които касаят етикетирането на енергопотреблението, поставя предизвикателства пред производителите, защото те ще трябва с нови технологии да създават още по-енергоспестяващи уреди.

Използването на енергоефективни уреди спестява много ресурси. Целта на енергийния етикет е да даде оценка за консумацията на електроенергия и потребителите по-осъзнато да направят своя избор, посочи той.

Допреди реформата на енергийната класификация в ЕС 88% от предлаганите перални са класифицирани с енергиен клас А3+, т.е. продуктите не са ясно диференцирани, коментира Рашев. Преразглеждането на методите, очакванията и нормите на енергийната ефективност цели това да стане по-ясно на потребителите и те да могат да взимат осъзнати решения при покупка, поясни той.

Нормативната уредба сега е такава, че почти няма уреди клас А и много малко уреди клас Б. Целта е най-високоенергийните класове да останат свободни, което поставя предизвикателство пред производителите. Те ще трябва с нови технологии да създадат още по-енергоспестяващи уреди, посочи той.

Новият енергиен етикет е ефективен от 1 март, отнася се до една категория от уредите – перални, перални със сушилни, съдомиялни и хладилници. След 2-3 г. ще се променят енергийните класове и на сушилни, фурни за вграждане.

Друг момент от новата нормативна уредба изисква всеки производител да предоставя пълна информация на крайния потребител за това как да използва уредите по-правилно, по-енергоспестяващо. Така се цели намаляване на използвания ресурс и на периода на използване на самия уред, обясни още Ивайло Рашев.

Има и списък от резервни части, като производителите се задължават да поддържат някои 7 години, а други – до 10 години след последната продажба на уредите. Производителите постоянно променят номенклатурата си, затова целта на тези промени е да се удължи дългосрочността на използване на уреди, които са спрени от производство, каза той.