Американският президент Джо Байдън публикува проект за бюджетен план за фискалната 2023 година, в който залага по-високи данъци за богатите, по-ниски дефицити на федералните власти и по-голямо финансиране за секторите сигурност, образование, обществено здравеопазване и жилищна политика, съобщават световните агенции.

Байдън предлага общо 5,8 трилиона долара федерални разходи през фискалната 2023 г., започваща през октомври.

Това е по-малко от предвиденото да бъде изразходвано през текущата финансова година, преди законопроектът за допълнителните разходи да бъде подписан по-рано през март, припомня Асошиейтед прес. 

Планираният дефицит в новия бюджетен план е 1,15 трилиона долара.

Бюджетът предвижда инфлация от 4,7 процента за настоящата година и 2,3 процента през 2023 г., което ще бъде спад в сравнение със 7 процента през 2021 година. 

За сектор "отбрана" ще бъдат отделени 795 милиарда долара, като 6,9 млрд. долара ще бъдат насочени към европейската инициатива за сдържане, за НАТО и за борба с руската агресия, както и 1 млрд. долара за Украйна, допълва Франс прес.

915 милиарда долара ще бъдат изразходвани за вътрешни правителствени програми, а останалата част от разходите ще отиде за задължителни плащания като социално осигуряване, здравноосигурителни програми и обслужване на годишните дългови и лихвени плащания по държавния дълг.          

Предлаганите по-високите данъци ще увеличат приходите на хазната с 361 милиарда долара за период 10 години и ще се прилагат само за най-богатите 0,01 процента от домакинствата.

Предложеният план включва още 1,4 трилиона долара приходи, събрани през следващото десетилетие чрез други данъчни промени.

Сред данъчните промени е и увеличение до 28 процента на корпоративния данък и покачване на индивидуалните ставки, като най-високата ще стане 39,6 процента.

Предложението включва минимум 20 процента данък за домакинствата с доходи от и над 100 милиона долара, подобно на предложението, което демократите започнаха да обсъждат в Конгреса в края на миналата година. 



Източник: БТА