Азиатските акции поскъпват днес, подкрепени от ръста при технологичните акции в САЩ, докато инвеститорите изчакват няколко ключови събития през следващата седмица, сред които и търговските преговори между САЩ и Китай.

Еврото се търгуваше близо до шестседмично дъно спрямо долара след изказване на президента на Европейската централна банка Марио Драги, който изрази опасения относно състояние на икономиката в еврозоната.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.95%, до най-високото си ниво от 4 декември.

Индексът върви към 0.6% повишение за седмицата, като добрите корпоративни печалби компенсираха донякъде нарастващите опасения около забавящия се световен икономически растеж.

Индексът Shanghai Composite се повиши с 0.6%.

Южнокорейският индекс KOSPI нарасна с 0.9%, докато австралийският основен индекс добави 0.8%, подкрепен от по-високите цени на суровини, като желязната руда и петрола.

Японският Nikkei нарасна с 1.4%, като технологичните акции получиха подкрепа след ръста при щатските им колеги.

Китайският вицепремиер Лиу Хe обяви, че ще посети САЩ на 30 и 31 януари за следващия кръг от търговски преговори с Вашингтон.

Двете страни са “много далече” от разрешаването на търговските въпроси, но има добри шансове да се стигне до сделка, заяви вчера министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос.

Британският парламент ще обсъжда и ще гласува „План Б“ за брекзит на премиера Тереза Мей на 29 януари, а Федералният резерв на САЩ ще приключи двудневната си среща на 30 януари.

Щатският технологичен индекс Nasdaq нарастна с близо 0.7% вчера, след скок в цените на акциите на производителите на чипове. S&P 500 също записа повишение, а Dow Jones затвори с незначително понижение, след като опасенията около забавящия се икономически растеж и търговския спор между САЩ и Китай неутрализираха ефекта от добрите корпоративни резултати.

На валутните пазари еврото отчита леко повишение до 1.1316 долара, но въпреки това се търгува близо до шестседмичното дъно от 1.1289, достигнато вчера. Еврото поевтинява с 0.4% тази седмица.

Еврото поевтиня, след като президентът на ЕЦБ призна, че икономическият ръст в еврозоната вероятно ще е по-слаб от очакваното преди това заради редица фактори - от забавянето на ръста на китайската икономика до брекзит.

Германия занижи прогнозата за икономическия си растеж за 2019 г. от 1.8 на 1.0% заради по-слабия ръст на световната икономика и несигурността около брекзит.

Вчера ЕЦБ остави паричната си политика без промяна, а коментарите на Драги породиха спекулации, че централната банка ще се забави с вдигането на лихвите, което някои пазарни наблюдатели очакваха през октомври.

Британският паунд поскъпва с 0.4%, до 1.3109 долара, след като преди това достигна двумесечен връх от 1.3130 долара, след появилата се в The Sun информация, че Демократичната юнионистка партия на Северна Ирландия ще подкрепи „план Б“ на Тереза Мей за брекзит, ако той включва ясен краен срок във връзка с въпроса за ирландската граница.

Доларът се оскъпи с 0.1%, до 109.74 йени, и е на път да приключи седмицата почти без изменение.

Суровият петрол продължи да поскъпва, след като цените скочиха в предходния ден, след заплахата на САЩ да наложи санкции за износа на Венецуела.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 1.3%, до 53.82 долара за барел, след като в четвъртък цената нарасна с 1%.