Фейсбук призна, че има споразумения за обмен на потребителски данни с поне четири китайски компании, съобщава АФП, цитирана от Дарик. Сред тях е „Хуауей“, третият по големина производител на смартфони в света, който бе посочен от представители на американското разузнаване като заплаха за националната сигурност заради твърдения, свързани с начина, по който борави с лични данни.
 
Китайските компании „Хуауей“, „Леново“, „Опо“ и „Ти Си Ел“ са сред общо около 60 компании, които са получили достъп до данни на социалната мрежа по "контролиран" начин, одобрен от Фейсбук, каза в комюнике неговият вицепрезидент по мобилните партньорства Франсиско Варела.
 
Той направи това изявление, след като в. "Ню Йорк таймс" публикува статия, в която описва подробно как Фейсбук е давал на производителите на мобилни устройства голям достъп до данните на приятелите на потребители без тяхното изрично съгласие.
 
Данните са включвали история на работните места, дали са обвързани, или не и други подобни информации за ползвателите на мобилните устройства и техните приятели.
 
Фейсбук казва, че достъпът до данните е бил необходими, за да могат потребителите да ползват всички функции на едноименното приложение на смартфоните си.
 
Сенатор Марк Уорнър, най-високопоставеният демократ в сенатската комисия по разузнаването, каза, че новината поражда легитимни безпокойства. Той пожела да узнае как Фейсбук гарантира, че данните не се прехвърлят на китайски сървъри.
 
Китайски телекомуникационни компании попаднаха в радара на служители на американското разузнаване, които твърдят, че те предлагат възможности за чуждестранен шпионаж и застрашават критично важни инфраструктури в САЩ.