Финансисти: Сега не е моментът за присъединяване на България към банковия съюз на Европа
„Това е политическо решение да тръгнем по пътя, по който тръгнахме в момента. Вицегуверньорът на Чешката Централна банка има известно право, когато казва, че не може да посъветва другите страни да тръгнат по същия път. Тъй като този път е несигурен, тъй като в Еврозоната предстоят промени, тъй като догодина предстои да бъде избрано ново ръководство на Европейската Централна банка и предстоят избори за нова Европейска Комисия. Тоест ние се намираме в една турболентна ситуация и трябва да си зададем въпроса – сега ли е моментът да правим тази крачка към банковия съюз, да си дадем суверенитета, да се контролират нашите банки от институция, която не се е доказала, че може твърде успешно във времето да го прави”, заяви Петър Чобанов.
Според финансиста Емил Хърсев, ако влезем в банковия съюз действително ще се промени компетенцията при изпълняване на важни държавни функции – за лицензиране на банки, за контрол върху банковата система и т.н. „Изключително важният въпрос е как именно ще пристъпим към този процес, за който сме взели решение. Според мен това е въпрос на преговори. Великият френски държавник Жорж Клемансо казва, че войната е твърде сериозно нещо, за да бъде поверена само на генералите. Аз бих го перифразирал и за банкерите. Присъединяването ни към Еврозоната и към нейните институции е твърде сериозно нещо, за да бъде поверено само на банкерите”, каза Емил Хърсев. Той предложи правителството да се замисли да формира един широк обществен дебат по въпроса, който да включва голям спектър от специалисти, включително и международни експерти.
До влизането ни в банковия съюз обаче остава още една стъпка, напомни Петър Чобанов. И тя е промяна в законодателството. България ще регламентира в законодателството си правомощия на ЕЦБ да получава информация за състоянието на родните банки, а БНБ ще е длъжна да прилага надзорните разпореждания на Франкфурт. „Депутатите ще имат възможност и те да участват в тази дискусия и да вземат решение дали това наистина сега трябва да се случи. Но в момента това, което го има като предложение за законодателство, е ЕЦБ да има достъп до цялата информация, включително професионална и банкова тайна. Това означава институцията да разполага с цялата ни бизнес информация и въпросът е ние трябва ли да си дадем този суверенитет”, обобщи Петър Чобанов.
Финансистът Емил Хърсев репликира, че големият въпрос, който трябва да си зададем, е дали наистина сме тръгнали към Европа или не. „Влизането в банковия съюз е неизменна част от влизането ни в Еврозоната. Ние този избор сме го направили за интегриране в системата на Еврозоната и всички институции, които междувременно могат да възникнат там. Когато сме го подписвали това в договора за присъединяване, разбира се, Банков съюз нямаше. Но има още много институции, които ще се създадат и днес ги няма, но някой ден ще ги има и ние ще трябва да участваме в тях. Това сме го приели. Това е част от договора ни за присъединяване. Искам да обърна голямо внимание на това, че икономически за България е изгодно ние да участваме в Еврозоната. Включително с всички рискове, които са напълно вероятни”.
В заключение Петър Чобанов подчерта, че приемането на еврото и влизането в Еврозоната са хубави неща, но преди да пристъпим към тях трябва да направим анализ на „турболенциите”, които преминават или предстоят в Еврозоната, и тогава да решим кога е подходящо да „влезем в клуба”. „Като приемаме еврото, трябва да знаем, че освен ползи ще имаме и разходи. Италия е част от Еврозоната в момента и страната икономически се клати много сериозно. Там са големи проблемите, ще бъде издадено предупреждение към тях. Италия има 2,237 трилиона евро дълг. Това е най-големият дълг абсолютно изражение в Еврозоната. И ако нещо се случи, този дълг трябва да бъде платен от Еврозоната. Ако сме част от нея, и ние ще спасяваме Италия солидарно. Трябва да го имаме и това предвид”, каза бившият финансов министър.
Последвайте ни