Не се очаква сериозен негативен ефект от Брекзит за България. Това прогнозира финансистът Емил Хърсев по повод очакваното подписване на споразумение за излизане на Великобритания от ЕС, цитиран от "Фокус".

Той обясни, че няма да има спиране на търговските потоци между ЕС и Обединеното кралство, от което следва, че от икономическа гледна точка по отношение на търговията ще се отнасяме с Обединеното кралство като към страна-членка на ЕС и след излизането ѝ.

„Мисля, че Брекзит ще засегне България минимално. Не се очаква спиране на търговията, даже в мътната вода, както се казва, може да има и положително влияние. Българските фирми са едни от най-гъвкавите, така че те много бързо ще се справят с тази ситуация. За тези, които учат във Великобритания, промени няма да има – това вече е договорено и потвърдено. Останалите, желаещи да намерят своя нов дом на Острова, се очаква да бъдат най-силно засегнати, но това от гледна точка на българската икономика е положително, тъй като процесът по оттичане на работна сила, и то най-перспективната такава, за България е негативен, коментира Емил Хърсев.

Според него споразумение за излизането на Великобритания от ЕС все пак ще има и ще бъде подписано. Той уточни обаче, че то ще доведе икономиката на Обединеното кралство до по-лошо състояние, отколкото преди Брекзит. „Тя все пак ще изгуби правото си на глас по въпроси, касаещи ЕС. Това ще постави Великобритания в ситуация на пасивен изпълнител на решенията на ЕС за неясно дълъг период на преход до окончателното ѝ излизане от структурите на Съюза“, каза още Емил Хърсев.