FT: Мащабни бойкоти в мюсюлмански страни на западните марки
Историята, че западните марки са премиум, а местните са по-нискокачествени и по-евтини, губи популярност
Случващото се в Близкия изток удря силно западните компании и техните партньори. Мащабните и организирани бойкоти на западни марки храни и напитки в мюсюлманските страни оказват негативно влияние върху приходите на мултинационалните корпорации и техните франчайз оператори, изостряйки въздействието на глобалния спад в потребителското търсене върху техните печалби.
Това съобщава британското издание на Financial Times, описвайки ситуацията.
Изданието отбелязва, че от Египет до Пакистан, от Саудитска Арабия до Индонезия, местните потребители масово избягват продукти, произведени от компании като Coca-Cola, KFC, Starbucks, Mondelez и Pizza Hut. Хората толкова протестират срещу подкрепата на Запада за Израел, който води война в ивицата Газа срещу палестинците.
Продължителността и интензивността на бойкота е безпрецедентна - казва Амарпал Сандху, ръководител на Americana Restaurants International Plc, оператор на веригата ресторанти KFC и Pizza Hut в Близкия изток.
Бойкотът наистина е най-мащабният за последните години. Популяризира се чрез социалните медии и се подкрепя от правителства и организации, подкрепящи натиска върху Израел да остави ивицата Газа на мира.
В Малайзия местният оператор на Starbucks Berjaya Food отчете втора поредна тримесечна загуба от $6,7 милиона, тъй като приходите са спаднали с 48%.
Бойкотът обаче не спира.
Пиковете на антизападните протести понякога водят до насилие.
Наскоро яростни протестиращи нападнаха кафене Starbucks в югоизточна Турция. Това се случи заради израелското убийство на политическия лидер на Хамас Исмаил Хания в Техеран.
Бойкотът значително изостри проблемите на западните марки, които са изправени пред нарастваща конкуренция от страна на местните производители и губят дял на тези пазари. Това, което се случва, определено вреди на бизнеса и трябва да се направи нещо по въпроса.
Анализаторът на Bernstein Данило Гаргиуло обясни, че през последното десетилетие конфронтацията се е изместила към по-голям протекционизъм, традиции, лидери на националния пазар и местни марки.
Историята, че западните марки са премиум, а местните са по-нискокачествени и по-евтини, губи популярност, добавя Гаргиуло.
Последвайте ни
4 Коментара: