Северноамериканската икономика е засегната от една негативна и много тревожна тенденция. Според Financial Times, позовавайки се на статистика на големия дискаунтър Dollar General, в края на всеки месец американските домакинства със средни и ниски доходи постоянно остават без пари.

Това означава, че разходите са се увеличили, но приходите са останали същите.

След публикуването на тези мрачни данни, цената на акциите на веригата падна рязко с повече от 30%, най-стръмния еднодневен спад досега.

Най-голямата верига магазини за стоки на стойност около долар, с повече от 20 000 локации в 48 щата, обрисува мрачна финансова картина за много от най-големите си клиенти от средната класа след години на инфлация и намаляващи спестявания, натрупани по време на пандемията.

Сега ключовият термин за много американски семейства е „орязване“, индустриален синоним на феномена, когато по-голямата част от обществото просто изчерпва парите преди края на финансовия месец. 

Клиентите на такива мрежи са обикновени американци. Те често са сред първите, засегнати от негативни или несигурни икономически условия и сред последните, които усещат ефекта от подобряването на икономическите условия, се казва в документите на компаниите.

Лошото е, че статистиката показва, че ситуацията се влошава почти светкавично. Само преди шест месеца всичко беше различно и не беше регистрирано рязко обедняване, търговската мрежа генерираше приходи, тъй като търговският оборот беше стабилен. Сега всичко се промени много бързо.

Въпреки че Федералният резерв обмисля намаляване на лихвените проценти поради „овладяване на инфлацията“, продажбите дори в дискаунт магазините са намалели рязко.

Това показва намаляващата покупателна способност на повечето американци и обезценяването на долара.

Превод и редакция: БЛИЦ