Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 41 цента до 73.62 долара за барел
Цените на акциите в Азия нарастват в началото на седмицата, след като усилията на Китай да спре рязкото поевтиняването на юана и отлива на капитали подкрепиха по-широки пазарни нагласи в региона, въпреки че ескалиращият търговски конфликт между САЩ и Китай ограничи ръста.
Късно в петък, Централната банка на Китай завиши изискванията за резервите за някои форуърдни позиции в чужда валута, което направи залога срещу китайската валута по-скъп. В същото време банката помогна на юана да се отдалечи от достигнатите преди това 14-месечни дъна.
Този ход подкрепи и австралийския долар. Австралиецът се оттласна от двуседмичните си дъна, за да поскъпне до 0.7412 щатски долара след изявлението и за последно се търгуваше на ниво от 0.7403.
Днес азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI скочи с 0.9%, което бе най-голямото му повишение от месец. Индексът също така записа ръст във втора поредна сесия.
Японският Nikkei нарасна с 0.4%, докато австралийският основен индекс добави 0.75%. Индексът на китайските сини чипове се повиши с 0.5%, а хонконгският Hang Seng нарасна с 1.3%.
В петък щатският Dow Jones затвори с повишение от 0.54%, S&P 500 нарасна с 0.46%, а Nasdaq Composite добави 0.12%. Индексите бяха подпомогнати от силните корпоративни резултати, въпреки че ръстът бе ограничен от опасенията около ескалиращия търговски конфликт.
Търговският спор остава проблем за пазарите, след като в петък Китай предложи мита върху щатски стоки за 60 млрд. долара, а високопоставен китайски дипломат изрази съмнение относно провеждането на преговори със САЩ за разрешаване на конфликта.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, отчита повишение от 3.4% от началото на годината. Индексът за последно бележеше ръст от 0.1% за деня до 95.26 пункта.
Трейдърите очакват щатската валута да поскъпва още като запазват значителни дълги позиции при долара. В същото време късите позиции при австралийския долар са най-много от ноември 2015 г.
Британският паунд се задържа на ниво от 1.30 долара, след като преди това падна до 11-дневно дъно от 1.2975 след изявлението на управителя на Централната банка на Англия, Марк Карни, който заяви, че Великобритания е изправена пред много голям риск да не сключи сделка за брекзит.
Еврото поевтиня до 5-седмични дъна близо до 1.1573 спрямо долара.
Златото се оттласна от близо 17-месечни дъна, след по-слабите от очакваните данни за заетостта в САЩ, и за последно отчиташе повишение от 0.3% до 1 216.45 долара за тройунция.
В същото време фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 41 цента до 73.62 долара за барел. Цената на щатския лек суров петрол нарасна с 34 цента до 68.82 долара за барел.
Последвайте ни
0 Коментара: