ГЕРБ се връща към десните ценности и управленски политики след няколко силно центристки години, когато партията управлява в коалиция с Обединени патриоти. Това личи по идеите за промени в местните налози, заложени в предизборната програма на партията, пише "Марица".

Според авторите на документа е крайно време да се мисли за укрепване на данъчния капацитет на местните власти.

Основните промени са свързани с въвеждането на подоходен местен данък, нова философия в изчисляването на такса смет, засилване на екологичния компонент при данък МПС и въвеждане на справедлив механизъм в изчисляването на данъчните оценки за имотите, с които са свързани няколко налога.   

Според финансистите на ГЕРБ идеята за подоходен местен данък ще даде възможност за реална децентрализация и провеждане на независима икономическа политика от местните общности. От партията уточняват, че преценката за това как да сработи налогът ще е в ръцете на местните власти. Идеята не е нова за ГЕРБ.

Още преди две години тогавашният министър на финансите Владислав Горанов и бюджетник №1 Менда Стоянова предложиха да се увеличи данъкът върху доходите на физическите лица с 2% - от 10 на 12%.

Новите приходи трябваше да се насочат целево към местните финанси. Предложението беше контрапункт  на това да се отстъпят 2% от съществуващия приход от този данък от държавния бюджет на общините.

Макар и болезнена за домакинствата, реформата при таксуване на битовите отпадъци и обществените пространства трябва да завърши с утвърждаването на принципа „замърсителят плаща“, се казва още в програмата на ГЕРБ.

Първата стъпка по отношение на повишаването на тежестта на екологичния компонент при облагане на моторните превозни средства беше направена, но тя трябва да бъде подсилена и продължена, настояват авторите на документа.

Въвеждането на механизъм за справедлива пазарна оценка на недвижимите имоти и осъвременяването й всяка година трябва да бъде завършено.

Разминаването и в двете посоки (нагоре и надолу) на сегашните данъчни оценки спрямо пазарните цени на недвижимите имоти прави облагането им несправедливо, пише в предизборната програма на ГЕРБ.

Ако бъдат въведени, тези промени ще доведат да увеличение на местните данъци и такси, но ще дадат възможност на общините за по-голяма самостоятелност и възможности за развитие.

Това пък ще гарантира по-добра жизнена среда за всички граждани, аргументират се от ГЕРБ. Те уточняват, че предлаганите промени са реални стъпки към децентрализацията, за която всички партии настояват от години.