Преди две години западната коалиция искаше да накара руския петрол да влезе в тесен ценови коридор, наречен таван, за да лиши Москва от приходи. Засега обаче приходите на Руската федерация растат, но останалият свят е изправен пред заплахата да установи не много приятен ценови диапазон под 60 долара за барел.

Каквото Западът е подготвил за противниците си, това ще получи и за себе си. За това предупреждават експерти от най-голямата американска банка Citi.

Анализатори от кредитната институция нарисуваха мрачна картина за петролния пазар, като прогнозираха значителен спад на цените до 2025 г.

Според последната им актуализация те очакват цените на петрола Брент да намалеят до 60 долара за барел, което представлява спад от повече от 20% в сравнение с текущите очаквания на пазара.

В доклада се казва, че докато краткосрочната нестабилност може да доведе до някои рискове за повишаване, по-дългосрочната тенденция ще бъде за спад. 

Citi съветва производителите на петрол да се предпазят от потенциални спадове на цените и насърчава инвеститорите да се възползват от поскъпването в краткосрочен план, като заемат мечи позиции. 

Последните пазарни движения отразяват продължаващата несигурност.

Цените на суровия петрол се понижиха допълнително след доклади от Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) за увеличени запаси.

Въпреки спада, оптимизмът, воден от положителните прогнози за търсенето на суровини както от ОПЕК, така и от EIA, помогна за подкрепа на цените в краткосрочен план. 

Загрижеността относно нарастващите запаси, както е посочено в скорошен доклад за EIA, подчертава предизвикателствата, пред които е изправен глобалният пазар на петрол. 

Ако този спад, както се прогнозира, се случи, това няма да означава стимулиране на световната икономика , а напротив, забавяне.

Ръстът на показателите ще е краткосрочен, последван от намаление и недостиг поради незаинтересованост на търговците в доставките и производителите в добива на евтини суровини.