Goldman Sachs: Отстъпките за руския петрол свършиха
В момента цената на руския тежък петрол Urals с високо съдържание на сяра надхвърля 77 долара за барел
В началото на декември 2022 г. ЕС, Г-7, Австралия и редица други страни наложиха санкции срещу Русия, ограничавайки цената на руския петрол до таван от 60 долара за барел и въвеждайки забрана за транспортиране по море на черно злато от Русия Федерация.
Непазарните мерки на Запада срещу Москва доведоха до значителни отстъпки, при които се продаваше петрол с руски произход.
След 15 месеца отстъпките приключиха и руското черно злато отново се продава на висока цена на борсите, почти равна на цената на западните сортове.
Това съобщават анализатори от американската банка Goldman Sachs.
В момента цената на руския тежък петрол Urals с високо съдържание на сяра надхвърля 77 долара за барел. В същото време сортът Брент от Северно море с по-малко сяра струва почти 85 долара за барел, а сортът Тексас WTI струва над 81 долара за барел.
Анализаторите на Goldman Sachs обърнаха внимание на факта, че в пика на санкциите ценовата разлика дори надхвърли 30 долара за барел, но поради пренасочването на доставките към приятелски страни, предимно Индия, отстъпката постепенно намалява през изминалата година.
Така на 6 януари 2023 г. сортът Urals се продава на цени два пъти по-ниски от световните - за 37,80 долара за барел в пристанище Приморск.
По това време Brent беше на цена от $78,57 за барел. Сега всичко се върна на нивото, на което беше преди Русия да започне военните си действия в Украйна.
Търсенето на руското черно злато е доста високо.
Някои купувачи дори са готови да плащат допълнително на руснаците за доставки на суровини на фона на нарастващото търсене у дома.
Например, на фона на недостиг на дизелово гориво, КНР плати на Руската федерация повече от пазарната цена за марката ESPO, която е идеална за производството на споменатия вид гориво.
ESPO е руски петрол с ниско съдържание на сяра, доставян по тръбопровода Източен Сибир-Тихия океан (ESPO). Основният му потребител е Китай, който е получавал средно 800 хиляди барела на ден през 2023 г.
Като се има предвид продължаващият натиск от страна на Запада върху Москва и нейните икономически партньори, в бъдеще Русия може да се съгласи да възобнови отстъпките за сорта Urals, тъй като той е по-вискозен и изисква напреднала обработка. Руската федерация доказа значението си за световната икономика, но нейните противници ще продължат да оказват влияние върху нея и трети страни, създавайки проблеми с банковите плащания, застраховките и движението на танкери.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: