Служителите на държавните финанси в Гърция се опитват да сложат край на паричните транзакции над 500 евро в опит да се справят с укриването на данъци, пише Труд. 

С новия данъчен законопроект, който влиза в сила в началото на 2024 г., ще бъде въведена пълна забрана за използване на пари в брой за транзакции на стойност над 500 евро.

Съгласно новата наредба тези, които приемат плащания в брой над този лимит, ще бъдат глобени с двойна сума на транзакцията. С други думи, ако предприятия или свободни предприемачи получат 2000 евро в брой от клиент, ще загубят 4000 евро.

Увеличаването на глобата за използване на пари в брой при транзакции над 500 евро до удвояване на сумата на транзакцията беше счетено за необходимо, тъй като глобата от 100 евро не попречи на мнозина да изберат плащане в брой, коментират финансисти.

В същото време, с до пролетта на 2024 г. парите в брой ще бъдат заменени от „ПОС навсякъде“. Всеки път, когато се плаща с карта, разписка ще се генерира автоматично на касата на магазина и ще се изпраща до НАП, какво и как е платено с карта.

Според централната банка на Гърция картовите плащания в Гърция (особено след капиталовия контрол през 2015 г. и пандемията от 2020 г.) продължават да се развиват бързо.

Средната сметка за картова транзакция падна доста под 50 евро (през първата половина на годината сумата беше 46 евро) през 2023 г., както и 48 евро през втората половина на 2022 г. и повече от 50 през 2021 г.

Управителят на Централната банка на Гърция Янис Стурнарас в речта си на тема: „Фискални събития – борбата с укриването на данъци” на 19-ия данъчен форум в хотел Atheneum InterContinental, подчерта, че „борбата с укриването на данъци и по-справедливо разпределението на данъчната тежест трябва да получи приоритет.

Г-н Стурнарас представи редица политически предложения, насочени към справяне с този проблем за да се осигурят увеличени данъчни приходи, включително по-нататъшно разширяване на електронните транзакции чрез разпространение и използване (POS) на повече видове услуги и икономически дейности.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук