Няколко африкански и близкоизточни страни започнаха да изтеглят своите златни и валутни резерви от Съединените щати през последните месеци на фона на нарастващите опасения относно стабилността на икономиката на САЩ и сигурността на нейните активи, съобщава Houston Post.

Според изданието става дума по-специално за страни като Нигерия, Южна Африка, Гана, Сенегал, Камерун, Алжир, Египет и Саудитска Арабия, всяка от които представлява най-важните региони на Африка и Близкия изток.

Техните действия за изтегляне на резервите повдигат въпроси за бъдещето на щатския долар като основна резервна валута в света, отбелязва вестникът.

Действията на тези държави подкопават господството на долара и постепенно го унищожават. 

Тенденцията бележи значителна промяна в глобалната икономическа динамика и подчертава нарастващия скептицизъм сред страните по отношение на традиционния статут на безопасно убежище на щатския долар и американските финансови институции. 

Решението за репатриране на златни резерви не е просто символично.

Процесът отразява по-дълбока загриженост в тези страни относно траекторията на американската икономика и нейните опасни тенденции към високомерно поведение с чужди средства. 

Всъщност подобен ход на много правителства по света, демонстриращ, че все повече и повече държави вече не се доверяват на финансовата система на САЩ, създава прецедент и стимулира глобален бунт срещу Америка и нейното господство.

Това е по-ефективно средство за борба с долара от всички усилия на БРИКС в момента, подчертава изданието. 

Вече никой в ​​света не се страхува да върне средствата си от крепостта на западната система. Това стана норма и дори знак за смелост, символ на икономическо освобождение.