Сигурният начин да се пречупи гръбнака на ИД е да се спрат потоците от финансови средства на групировката – това доказват в своето уникално изследване „Залезът на халифата” експерти от Кралският колеж в Лондон и одиторската компания Ernst&Young, посветено на финансирането на групировката.
Въпреки разпространените мнения, финансирането на ИД от ислямски спонсори и откупи за отвличания съставлява малка част от бюджета на терористичната групировка – едва 10-30 милиона долара. Доходите от продажба на археологически ценности също не са много, сочи изследването.
 
За разлика от другите терористични групировки, ИД владее обширни територии и всичко, което се намира там. Затова основните източници на попълване на бюджета са вътрешните ресурси. На първо място са данъците, които квази-държавата събира от милионите живеещи там хора. За 2016 г. тази сума по различни оценки варира от 200 до 400 млн долара.
 
Следващ източник на средства на ИД е добив и експорт на природни ресурси, преди всичко въглеводороди. Нефтените сондажи в Ирак и особено в Сирия са донесли през 2016 г. от 200 до 250 млн долара.
 
Още 110-190 млн долара ИД „заработила” чрез елементарен грабеж на местните жители, имуществото на етнорелигиозните малцинства или избягалите сирийци и иракчани. През 2014 г. това перо в доходите било далеч по печелившо и донесло от 500 млн до 1 млрд долара, което съставлявало половината от бюджета на групировката.
 
Подобен бизнес-модел на ИД й позволил да не зависи силно от външни спонсори, банкови системи и действия на Запада по прекъсване на финансовите канали от страните в Залива. От друга страна обаче този модел изисква постоянна териториална експанзия и контрол на материално-човешките ресурси.
 
Именно затова противниците на ИД избрали специфична тактика в борбата с групировката. Например до август 2015 г. правителството на Ирак изплащало заплати на своята администрация в Мосул и след окупирането му от терористите, както и на други завзети територии. Тогава много правозащитници оценили решението като безчовечно, едва ли не отказ на Багдад да се грижи за своите граждани. На дело обаче това довело до рязко спадане на данъците за ИД. Бомбардирането на нефтената инфраструктура на окупираните територии в Сирия и Ирак също довело до съкращаване на приходите в бюджета на терористите.
 
Най-сериозен удар по бюджета на ИД станало свиването на контролираните от ИД територии. Към ноември 2016 г. Халифатът загубил 62% от заеманата територия в Ирак и 30% от сирийската. Спрямо 2014 г. бюджетът на ИД спаднал от 1,9 млрд до 870 млн долара.
 
Тези „жалки” 870 млн долара обаче правят ИД най-богатата терористична групировка в света (за сравнение годишният доход на „Ал Кайда” в Ирак съставлява от 70 до 200 млн долара.)
 
Въпреки умерено-оптимистичната прогноза на авторите на доклада, групировката и сега разполага с достатъчно ресурси за продължаване на войната за цели месеци и години.
 
Що се отнася до войната със Запада, то много пари не с нужни. Терористичните актове в париж стрували само десетки хиляди евро, а в Ница – още по-евтино. Затова дори в случай на военно поражение в Сирия и Ирак ИД с лекота ще деградира до равнището на обикновена мрежова групировка и ще продължи да носи заплахи за Запада.
 
Победата над ИД и други подобни групировки може да бъде достигната не във финансов или териториален план, а на идейното поле. Западът трябва да преодолее кризата в духовността и да предложи на своето население идейна съпричастност, която ще пресече романтиката на джихада против „бездушния Запад”. Каква ще бъде тази идея, това е тема на друго изследване, което би трябвало да се появи в най-скоро време.
 
Със съкращения по публикацията „Закат Халифата” на Геворг Мирзаян в РИА Новости