Скоро ще има резултати от мерките, които ще бъдат взети с цел намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса. Това коментира министърът на икономиката Емил Караниколов.
Той изтъкна, че анализът на възможностите за намаляване на административната тежест и повишаване на прозрачността се прави от първия работен ден на правителството: "Това се прави още от първия ден, от който е назначено настоящото правителство - всяко едно ведомство прави този анализ, в министерството на икономиката също го правим. Мога да кажа, че сме доста напреднали, имаме ангажимент и към правителството, и към бизнеса и към икономическата комисия на Народното събрание на 15 юни да сме готови с този анализ и съответно да им бъде предоставен", посочи той пред БНР. 

В Министерството на икономиката и в цялото правителство правим анализ на административните тежести абсолютно навсякъде – и в държавата, и на общинско ниво, подчерта министър Караниколов, като обясни: "За Министерството на икономиката мога да кажа, че в момента правим всичко възможно да оптимизираме сроковете за предоставяне на административни услуги, както и извършваме анализ на таксите, които се плащат за тях. Тъй като по принцип реда е, че всяка една административна услуга и таксата към нея трябва да покрива само разхода за административна услуга, а не, както забелязваме на много места в момента - да се формира печабла. Ако искахме да формираме печалби, щяхме да направим търговски дружества, но не, това не са такива. Тъй като този анализ е насочен и към оптимизиране на сроковете, тоест да не губим времето на гражданите и бизнеса, да не искаме на всички места един и същи документ, който те вече са представили, а също така правим и анализ на таксите, които се плащат за тези услуги. Съвсем скоро ще има резултати - положителни за гражданите и за бизнеса". 

Емил Караниколов отбеляза, че и към момента има много публични регистри, които обаче не се ползват от държавната и общинската администрация: "И това е един от анализите, които правим в момента, включително с указания, че ще спрат да се изискват определени документи за бизнеса и гражданите".

Министърът смята, че държавата не се нуждае от нови заеми,  но трябва да пресечем контрабандата и другите злоупотреби:И мисля, че можем да осигурим допълнително финансиране в бюджета, каза министърът, като допълни, че законовите промени, които трябва да ограничат възможността за нерегламентирана работа на бензиностанциите, сред които са изменения в законовата рамка за измерванията, е разчетено да осигурят около 117 млн. лева. приходи в хазната: "Емил Караниколов отбеляза, че не смята, че новите мерки ще оскъпят бизнеса на предприемачите, които работят в сектора на търговията с горива и отрече те да са насочени към конкретен бизнесмен, като например лидера на „Воля“ Веселин Марешки.

Министърът отново подчерта, че мерките са насочени към всеки, който не спазва закона и са част от борбата срещу укриването на приходи от продажба на течни горива: "Всъщност се оказа, че при проверка на обекти за продажба на течни горива са установени са извършени продажби без да се отчитат чрез електронната система за фискална памет. Констатирани са множество случаи на прекъсване на връзката между елементи от системата, вследствие, на което се продават горива без това да се отчита в системата на НАП. Това беше докладвано на премиера и както знаете, той разпореди в сряда на МС да се предприемат действия за изменение на нормативната база, която да помогне за пресичане на злоупотребите при продажба на течни горива. Още в същият ден беше качена за обществено обсъждане една наредба за фискалните системи. В понеделник се очаква да се предложат и изменения в закона за измерванията, като целта е, тоест, ефекта, който се очаква, е приходи над 117 милиона лева. Всъщност по този начин правителството показва, че ще се бори с укриването на данъците, както и с нелоялната конкуренция, защото не може едни да спазват закона, а други не. 

Всички имаме интерес всеки един литър гориво да се отчита – това са приходи за бюджета", подчерта министърът. 

Караниколов коментира и начините българската икономика да догони средноразвитите икономики в ЕС: "Две са мерките, тоест, пак отново, което казваме - повишаване на конкурентоспособността и подкрепата на малките и средните предприятия, което е гръбнакът на икономиката ни, както и търсенето на нови пазари. Работим от началото на назначаването на правителство, има вече многократни срещи с посланици, представители на бизнеса,, чуждестранни и български, търсим едни нови пазари, а и инвеститори, които да дойдат". 

Според министър Караниколов увеличаването на средната работна заплата у нас с 8-9 процента годишно е напълно реална цел: "Мисля, че е реално, реално е и затова трябва да работим съвместно с бизнеса за постигане на тези показатели. Сами разбирате, че държавата няма как да увеличи сама заплатите на всички, трябва да помагаме на бизнеса, на гражданите и ще се получи".