Икономист смая с прогноза за цените, ето какво ни чака
Ганев изрази умерен оптимизъм за финансовата политика на новото управление
До голяма степен би трябвало да е възможно да има дефицит от 3%, без да се пират социалните плащания. Това обясни пред БНР Петър Ганев, старши икономист от Института за пазарна икономика
"И капиталовите разходи, и разходите за издръжка няма как да стигнат мащаба, който беше заложен в бюджета на служебното правителство. Допълнителното внасяне на дивиденти от държавните предприятия също ще бъде от полза. Възможно е да получим и следващо плащане по ПВУ, което не беше заложено".
Очевидно при пенсиите ще има увеличение, посочи той.
"Но би било твърде бързо и рязко, ако сега се втурнем да вдигане и минималната заплата".
Той смята, че не е необходимо да не се вдигат масово заплати в администрацията.
"Там, където има изоставане, да се насочат средства"
Големите приоритети бяха казани – да върнем стабилността в държавните финанси и да се изгради средносрочна рамка, отбеляза икономистът.
"На следващо място трябва да минем към подход, при който се дават пари там, където има ефект. Широките мерки не дават ефект върху неравенството"
Тежестта на дълга вече ще започне да се вижда, обясни още той. "Очевидно дългът ще бъде малко по-скъп от това, с което сме свикнали. Досега темата за лихвите не е коментирана. Сега ще бъде сериозна".
Петър Ганев очаква успокоение на пазара.
"В момента влизаме в различна комбинация. Ако досега имаше висока инфлация и някакъв растеж, който води до огромни приходи в бюджета, вече тя спада. През май е отчетено леко понижение в цените на отделни стоки.
Едва ли ще видим огромна корекция в цените надолу. По-скоро ще видим едно задържане и успокояване. Усещането, че отиваш в магазина и на всеки два месеца виждаш ръст в цените, трябва да изчезне на първо време"
Икономистът отбеляза, че нашата икономика вече се е забавила.
"Официалните прогнози са за много нисък растеж през тази година. Пренасяме забавянето на растежа отвън – предимно от Германия, която е наш основен търговски партньор. Големият въпрос е ще останем ли там през тази години и после да тръгнем нагоре, или ни очаква по-дълбока рецесия."
Ганев изрази умерен оптимизъм за финансовата политика на новото управление.
"Двете формации са обединени от целта за 3% дефицит и еврозоната. Мисля, че ще се справят с приемането на бюджета за тази и следващата година и с бързи мерки по ПВУ. Проблемът би бил моментът на ротация, който е най-неясен".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: