Има и по-лош вариант от това да се удължи удълженият бюджет на страната. Много е лош вариантът, при който без определено мнозинство да се приема бюджет и да няма кой да поеме политическа отговорност за евентуални харчове, които депутати ще искат да правят за различни социални групи. Това заяви пред Нова телевизия бившият социален министър Христина Христова.

Тя коментира и възможността за отпускане на великденски добавки за пенсионерите.

„Добавките нямат нищо общо с осигурителния принос на човека. НОИ само администрира даването на тези пари. С годините това се превърна в традиция. Мисля, че не е излишен този жест на държавата за хората в пенсионна възраст“, каза Христова.

По думите ѝ оттук нататък има нужда от „целенасочване на разходите“ от страна на политиците: „Всичко, което правят оттук нататък, трябва да се внимава. Получиха пари от държавната хазна хора и бизнеси, които нямат нужда“.

Финансистът Левон Хампарцумян коментира от своя страна: „Важно е България да започне да влиза в нормалния постковиден период. Също на войната в Украйна се видя какви са ѝ последствията“.

„Всичко това трябва да влезе в един бюджет с 2-3% дефицит. Пенсиите и добавките са не толкова съществена част, ако сравним огромните пари, които се изливат за помощи на бизнеса миналата година“, посочи той.

„Най-добрият начин да се пребори инфлацията е да се произвежда повече. Това не се случва в последните години. Всяко рязко движение е вредно в икономиката, но бизнесът не може вечно да бъде на кислородно дишане“, каза той и посочи, че е „прескочен трапът“ и кислородното дишане трябва да бъде спряно.

„Високата инфлация в България донякъде се подхранва от тези изсипвания на пари безцелно и в огромни количества“, смята Хампарцумян.

„Бълха я ухапала държавата, че ще изплати някакви еднократни добавки на пенсионерите. Важно е да се затворят големите течове“, заяви той.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук