Иракското правителство поиска да бъде спряна търговията с петрол от автономния регион Кюрдистан, пише Ройтерс. Този призив е на фона провеждащия се днес референдум за независимост в Иракски Кюрдистан, съобщава Инвестор бг.

Агенцията посочва, че искането всъщност е насочено директно към Турция - страната е транзитна за петрола, който пристига по газопровод до турското крайбрежие и потегля към западния свят.

Турция е и една от страните, която оказва сериозен натиск срещу провеждането на вота за независимост в автономния регион. Срещу допитването, за което се очаква масово гласуване с "да", са още и САЩ и други западни държави. Мотивът за това е, че отцепването на Кюрдистан ще окаже негативен ефект върху борбата с "Ислямска държава".

Кюрдистан изнася около 650 хил. барела петрол на ден, тоест около 15% от обема на износа от Ирак. Властите в Багдад обаче винаги са били против тази търговия заради спорове за собствеността на находищата, което е и основната причина за искането на независимост от страна на автономния район.

В Иракски Кюрдистан се надяват да увеличат износа до 1 млн. барела на ден до 2020 година.

Петролният сектор в региона е доминиран от средни по големина компании - Genel, Gulf Keystone и т.н. Гиганти като Chevron и Exxon обаче също имат проекти , но на този етап дейностите им са основно на етап проучване.