Истината за българския лев шокира всички! Тези банкноти били със златно покритие СНИМКИ
Мнозина твърдят, че родната валута е на над 1000 години, а проверка разкри каква е истината
В споделена над 1000 пъти публикация във Фейсбук се твърди, че българският лев "е на над 1000 години" (виж скрийншота по-долу). Твърдението е част от кампания срещу членството на страната ни в еврозоната.
Твърдение: Българският лев е на над 1000 години
В информационна брошура за Музейната сбирка на Българската народна банка (БНБ) се посочва, че владетелите от Първото българско царство не секат свои парични знаци, а за нуждите на размяната се употребяват предимно византийски монети.
От времето на цар Борис II (970–971) и Роман (977–991) са известни т.нар. подражателни монети, наподобяващи византийските.
През XI–XII век владичеството на империята в българските земи налага трайно нейната парична и търговско-платежна система.
След възстановяването на българската държава първите държавни бюджети за финансовите 1879 г. и 1880 г. са съставени във френски франкове, се казва още в информацията на БНБ.
През 1880 г. е приет "Закон за правото на резание монети в Княжеството", с който се създава националната парична единица - "лев", разделен на сто "стотинки".
През 1881 г. в Бирмингам, Великобритания, са отсечени първите монети на Княжество България – медните 2, 5 и 10 стотинки, а през следващата година в Русия - сребърните 1 и 2 лева.
Законът за БНБ от 1885 г. за първи път дава на банката изключителното право да емитира банкноти, "осигурени със злато в количество, равно на 1/3 от номиналната им стойност".
Първите български банкноти от 20 и 50 лева са със златно покритие. Те са отпечатани през 1885 г. в руската държавна печатница за ценни книжа, "Экспедиция заготовления государственных бумаг", в Санкт Петербург, посочват още от БНБ.
Първата българска банкнота се пази в Историческия музей на Габрово. Датата, посочена на нея, е 1 август 1885 г., а серийният номер е 000001.
Снимка: Уикипедия/БНБ
Най-старата валута в света, която все още се използва, е британската лира, наричана още паунд, а също и лира стерлинг. Използва се поне от 775 г., сочи информация на Енциклопедия Британика, уточнява БНР.
Първите хартиени банкноти пък са създадени в Китай. Смята се, че това е станало по време на управлението на император Чжънцзун (997-1022 г.)
Използването на метал за пари може да бъде проследено чак до Вавилон преди 2000 г. пр. н.е., но стандартизирани и сертифицирани монети едва ли е съществувало до VII в. пр. н.е., пише още Енциклопедия Британика.
Заключение
Твърдението, че българският лев е на над 1000 години е НЕВЯРНО. През 1880 г. у нас е приет "Закон за правото на резание монети в Княжеството", с който се създава националната парична единица - "лев", равен на сто "стотинки".
Българската народна банка разполага с подробна информация за създаването на българската национална парична единица, както и за парите, използвани в исторически план в България и на територията на днешните български земи.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: