Исторически ден! България влезе в чакалнята на еврозоната при курс за конвертиране на лев в евро...
ЕЦБ определи базов курс за конвертирането на българския лев в евро от 1,95583 лв. за евро.
България вече е член на валутно-курсовия механизъм ERM II или т.нар. чакалня на еврозоната и на банковия съюз.
ЕЦБ определи базов курс за конвертирането на българския лев в евро от 1,95583 лв. за евро.
Ройтерс гръмна със сензационна новина за България и еврозоната
Припомняме,че премиерът на България Бойко Борисов ще даде извънреден брифинг в МС в 20:00 часа
България и Хърватия предприемат ключови стъпки към приемане на еврото. Бълггарският лев и хърватската куна се включват в механизма ERM-II, страните се присъединяват и към банковия съюз, съобщиха от ЕЦБ в туитър.
Европейската комисия (ЕК) приветства решението за включване на българския лев и хърватската куна във валутния механизъм II (ERM II).(THREAD) Bulgaria and Croatia are taking key steps towards adopting the euro. The Bulgarian lev and Croatian kuna are being included in the Exchange Rate Mechanism II.
— European Central Bank (@ecb) July 10, 2020
The countries join the banking union too, with the ECB supervising their largest banks from 1 October pic.twitter.com/BVTV3O0hkM
"Решението представлява крайъгълен камък в усилията на България и Хърватия за присъединяване към еврозоната.
Сега двете страни трябва да участват в механизма без сериозно напрежение и най-вече - без да девалвират основния курс на своята валута спрямо еврото по собствена инициатива, поне две години преди да могат да се присъединят към еврото.
Комисията ще продължи да насърчава и подкрепя усилията на българските и хърватски власти да завършат процеса по присъединяване към еврозоната, се казва в изявлението на Комисията", се казва в съобщението.
Тя приветства също решението на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) за тясно сътрудничество с двете страни, което отбелязва тяхното влизане в банковия съюз.
Предварителният етап за приемането на еврото като национална валута продължава три години. Това означава, че еврото може да замени лева през 2023-та.
Решението на страните по валутния механизъм II представлява важен момент в усилията на България и Хърватия да се присъединят към еврозоната.
Двете държави членки трябва сега да участват в механизма без голямо напрежение, и по-специално без да девалвират централния курс на своята валута спрямо еврото по своя собствена инициатива, в продължение на най-малко две години, преди да могат да отговорят на изискванията за въвеждане на еврото.
Комисията ще продължи да насърчава и подкрепя усилията на българските и хърватските органи за завършване на процеса на присъединяване към еврозоната.
Участието във валутния механизъм II ще спомогне за укрепване на устойчивостта на българската и хърватската икономика.
То ще помогне на двете страни да поставят стабилността в основата на своите политики, ще насърчи тяхното сближаване и в крайна сметка ще им помогне в усилията им да въведат еврото.
България и Хърватия поеха редица ангажименти в областта на политиката, предназначени да осигурят безпроблемното им преминаване към валутния механизъм II и участие в него.
Страните по валутния механизъм II възложиха на Комисията и на Европейската централна банка (ЕЦБ) да наблюдават ефективното изпълнение на тези ангажименти в рамките на съответните си области на компетентност.
Въз основа на тези оценки страните по валутния механизъм II включват българския лев и хърватската куна в този механизъм, се казва още в съобщението от ЕК.
Прекият надзор над българските значими кредитни институции ще започне на 1 октомври 2020 г.
Решението относно тясното сътрудничество ще влезе в сила 14 дни след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
От 1 октомври 2020 г. ЕЦБ ще отговаря за прекия надзор над значимите кредитни институции в Република България и за общите процедури за всички поднадзорни лица, както и за наблюдението над по-малко значимите кредитни институции.
Междувременно ЕЦБ ще извърши оценка, с която ще определи кои банки изпълняват критериите за класифициране като значими институции.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
24 Коментара: