Кабинетът "Петков" с нов държавен дълг за 1 млрд. лв.
Инвеститорите искат четири пъти по-висока доходност, за да финансират правителството, а ще връщат парите след 3 и 7 години
В понеделник Министерството на финансите ще предложи на пазара лихвоносни съкровищни облигации със срок седем години и шест месеца (2738 дни) с фиксиран лихвен процент. Книжата са от емисия с начална дата 24 ноември 2021 г. и падеж на 24 май 2029 г. Това означава, че парите, които в понеделник кабинетът ще взема на заем от инвеститорите, ще трябва да бъдат върнати през 2029 г. от правителството, което ще бъде на власт.
Пускането на значителен по размер държавен дълг се налага заради заложения в бюджета за 2022 г. дефицит от 5,9 млрд. лв. и предстоящите плащания по стари задължения.
През настоящата година плащанията по държавния дълг са общо 3 млрд. лв. От тях 1,25 млрд. евро (2,4 млрд. лв.) предстои да бъдат платени на 26 март по стара емисия еврооблигации на международните пазари, 304 млн. лв. е общият размер на плащанията по ДЦК, емитирани на вътрешния пазар. А остатъкът до 3 млрд. лв. са плащания по държавни заеми от международни финансови институции.
Планираният бюджетен дефицит от 5,9 млрд. лв. е близо два пъти по-голям от плащанията по стари задължения и е основната причина за необходимостта от трупане на нови дългове. На проведения аукцион през миналия понеделник бяха пласирани съкровищни облигации със срочност три години и шест месеца (1277 дневни) от емисия с начална дата 17 ноември 2021 г. и с падеж на 17 май 2025 г.
Това означава, че тези 500 млн. лв. ще трябва да бъдат върнати след три години. Постигнатата доходност на проведения аукцион беше 0,55%. Това е над четири пъти по-висока доходност спрямо получената при пласиране на първите книжа от същата емисия през ноември миналата година (13%).
Оказва се, че сега инвеститорите искат над четири пъти по-висока лихва, за да дадат пари на заем на правителството на Кирил Петков, спрямо ноември миналата година. Още при приемането на бюджета за 2022 г. икономисти предупредиха, че при такъв голям планиран дефицит взимането на нови заеми ще става все по-скъпо.
Последвайте ни
12 Коментара: