След дълги дни на ограничения, икономиката на Германия се сви с 2,2% за първото тримесичие на 2020 г., а страната официално влезе в рецесия. Но спадът в Германия бе едва на половина от този, който се наблюдаваше в Италия и Франция. Тази разлика ни кара да си задаваме много въпроси.

Справят ли се някои държави по-добре, отколкото други? Ще бъде ли различен икономическият удар във всички страни в Европа? Или всичко е въпрос на организация на времето и се дължи на това, че някои държави въведоха ограничения по-рано?

Ето как са се свили икономиките през тези три месеца:

Германия - свиване от -2,2% за първото тримесечие и -6,9% за цялата 2020 г.

Мерките в страната включваха затваряне на ресторанти и училища, както и забрана за събиране на големи групи хора. Мерките бяха взети на 22 март, което бе значително по-късно от някои други европейски държави.

Може би и на товасе дължи по-лекият удар върху БВП на Германия през първите три месеца. Според анализаторите следва нов спад, този път от -14%, през второто тримесичие, пишат от The Independent.

Също така, Германия бе и една от първите държави, които вдигнаха част от ограниченията. Ресторантите вече са отворени. Дори Бундеслигата бе подновена. Училищата също постепенно започват да отварят врати.

Над 10 млн. германци получават заплащането си частично от държавата.  Тя приложи и фискални мерки за подкрепа на работници и предприятия на стойност 6 на 100 от БВП според МВФ.

Мащабното тестване в страната може да помогне на икономиката й да избегне големи смущения по-късно през годината ако се зададе втора вълна на пандемията.

Източник на слабост е факта, че голяма част от износа на Германия няма да може да се реализира, тъй като и останалият свят е в рецесия.

Франция - свиване от -5,8% за първото тримесечие и -7,2% за цялата 2020 г.

Страната обяви пълна блокада на 17 март за 67-милионното си население, което спомогна за удара през първото тримесечие от почти 6 на сто. Според МВФ мерките за фискална подкрепа на правителството достигат приблизително до -4,7 на сто от БВП, включително схемата за субсидиране на работни места в страната.

И във Франция някои от мерките бяха облекчени тази седмица - вече са отворени фризьорските салони, магазините за дрехи, за цветя и книжарниците. Учениците също се връщат в училище.

Международният валутен фонд очаква спад на икономиката във Франция с -7,2% за цялата 2020 година.

Италия - свиване от -4,7% за първото тримесечие и -9,1% за цялата 2020 г.

Италия бе първата държава, която постави под блокада 60 милиона души, които живеят в страната. Рестрикциите бяха наложени на 9 март. Според данните спадът в икономиката на страната е -4,7%, но анализаторите смятат, че процентът е много по-голям.

За цялата 2020 година прогнозата на МВФ е за спад от- 9.1%. По-лоша е само ситуацията в Гърция. Според МВФ мерките за фискална подкрепа в Италия са сравнително ниски -1,3 на сто от БВП. Равнището на безработица нараства от 9 на 13 на сто.

Испания - свиване от - 5,2% за първото тримесечие и - 8% за цялата 2020 г.

Подобно на Италия и Испания въведе строги мерки рано. Мадрид обяви пълна карантина на 14-ти март. Заради това, икономиката на страната бележи спад от -5,2% за първото тримесичие.

Сега страната постепенно се връща към нормалния живот. Според МВФ пряката държавна финансова подкрепа е 3 на сто от БВП, но щетите за цялата година ще са до -8 на сто. Безработицата нараства от 14 на 20 на сто.

Ангел Талавера от консултантската компания Oxford Economics твърди, че европейските страни, които разчитат повече на туризма си, включително Испания и Италия, са изложени на по-голям икономически риск.

"Минимизирането на въздействието върху предстоящия летен сезон е от първостепенно значение, за да се опитаме да ограничим икономическите щети", казва той.

Великобритания - свиване от - 2% за първото тримесечие и - 6,5% за цялата 2020 г.

Британците бяха посъветвани само да не напускат домовете си на 23 март. Строги мерки, както в останалите страни, не се наблюдаваха. За това щетите върху БВП са само 2%. Но Банката на Англия очаква срив на БВП през второто тримесечие от -25%.

Обединеното кралство ще вдигне мерките малко по-късно, отколкото останалите страни. Прогнозата на МВФ за спад на БВП на Великобритания за цяла година е 6,5%, което е значително по-оптимистично от прогнозата на Банката на Англия, която очаква срив от 14%

МВФ изчислява, че директната помощ на федералното правителство за икономиката чрез мерки, като схемата furlough, която поддържа 7,5 милиона работни места, ще бъде 3 на сто от БВП, но се очаква подкрепата да се удвои.

Швеция - свиване от ? за първото тримесечие и - 6,8% за цялата 2020 г.

За разлика от останалата част на Европа, Швеция не въведе мерки, но се очаква икономиката й да пострада, тъй като хората харчат по-малко пари в различни бизнеси. Също така, подобно на Германия, износът на страната ще бъде силно засегнат.

Все още не са публикувани данни за това, колко се е свила икономиката на страната през тримесечие. МВФ очаква за цялата 2020 година БВП да спадне с 6,8 на сто, което показва, че избягването на налагането на строги мерки няма да доведе до икономическо предимство пред държавите, наложили карантина.

Безработицата в Швеция е нарастнала от 6,7 на 10 на сто.