Туристическият сезон по Черноморието вече започна, но с невиждан глад за кадри. Сайтовете и фейсбук групите за набиране на персонал буквално врят от обяви. Търсят се от управители до общи работници както в хотелите и ресторантите, така и във всички обекти, занимаващи се с туризъм, пише "Флагман". 

Според хотелиера Венелин Ташев основният проблем за липсата на качествен персонал е ол инклузивът, която услуга се предлага в 90% от хотелите в най-големия ни курорт Слънчев бряг. 

„И качествените кадри, и качествените туристи си заминаха заради ол инклузива. Отидоха там, където да работят с пари, където има бакшиши. Докато държавата не регулира системата ол инклузив, докато всяка паланка го предлага, батакът ще продължава. Тази услуга трябва да остане само в хотели, които предлагат истински и качествен ол инклузив на добри и цени и с елитен персонал“, казва Венелин Ташев. 

Всяка година в българското Черноморие идват хора от трети страни, за да работят в туристическия бранш, сред тях са Молдова и Украйна. Това лято впечатление прави, че към тези страни се е присъединила и Турция - страна с много по-дълъг сезон и разработен туризъм, предпочитано място от руснаци, англичани, както и българи. Цели екипи от южната ни съседка обаче вече са назначени по хотелите в курортите. 

Венелин Ташев смята, че това се дължи на ниската стойност на турската лира и възнагражденията. Тук те получавали много по-високи заплати. 

Според зам.-председателя на Българската хотелиерска и ресторантска асоциация (БХРА) Веселин Налбантов друга причина за това турците да предпочитат да работят у нас е, че в страната им има излишък на кадри. 

„Да не забравим, че населението на Турция надхвърля 83 млн. души. Там демографска криза няма, а има хора, които не могат да си намерят работа“, каза Налбантов. 

Както той, така и Венелин Ташев смятат, че условията, които предлага браншът на работниците, са доста добри. През последните години те са се подобрили много. Предлагат се високи заплати във всеки един сектор, работното време е 8 часа, осигуряват се квартири, храна, транспорт – всичко, което е необходимо, но качествен персонал няма. 

„В края на 50-те и през 60-те години България беше еталон за туризъм, тогава се направиха много неща. Гърция и Турция капиталистически държави се учиха от социалистическа България, но и надграждаха. В момента контролът в образованието е занижен. Освен всичко имаме и демографска криза.

Всеки втори пък е тръгнал да прави IT кариера, държавата от своя страна неглижира проблемите с кадрите. Не мога да се съглася, че хората които се обучават на туризъм в нашите гимназии и висши заведения, могат да бягат както си искат, без да има наредби или нормативна уредба, която да ги накара да работят в държавата, която им е дала образованието“, каза Налбантов. 

Той е категоричен, че не може да има ръст в туризма, когато той се прави от неграмотни кадри, което някой ден ще съсипе всичко постигнато до момента. 

„Аз лично само с кадри се занимавам, търся хора, обучавам ги, вече помощник-готвачи ги правя готвачи. Такава ще бъде продукцията, всичко правим на самотек. Този и онзи министър не могат да измислят как да реши проблемите, събрани с години, те си слагат партийните назначения, за да си прибират парите“, заяви още хотелиерът. 

И проблемът не е само по Черноморието, а и по зимните курорти, както и по градовете. Няма откъде да се вземат млади кадри и проблемът трябва да се изкорени на правителствено ниво, трябва да се бият камбаните сега, защото браншът умира, смята Налбантов.

При него най-ниската заплата е над 1000 лева с всичко осигурено. Работното време на камериерка е от 8 до 17, но нито една служителка не спазвала работното време и си тръгвали по-рано.

„За да се оправи нашият туризъм, като и цяло и държавата, е необходимо военно положение. По друг начин няма да станат нещата“, заяви още той.