Откази от резервации за почивка по Южното Черноморие след разрушаването на стената на язовир "Нова Каховка" в Украйна. Туристите се притеснявали дали водата по българското крайбрежие е чиста и става за къпане.

От екоминистерството уверяват, че у нас за пореден път съобщават, че няма данни за замърсяване.

Хотелиери от Слънчев бряг казват, че отказаните резервации в момента са с 50% повече от тези, които са канселирани по време нa COVID пандемията.

"Моето учудване е, че повечето са от България. Обаждат се: Не искаме да дойдем, защото много се притесняваме, морето е заразено", коментира пред БНТ хотелиерът Румен Мончев.

"Ние получаваме запитвания от наши гости, предимно от Великобритания и Германия, дали морето е чисто, дали войната се отразява. Даваме информация. Стъпваме на базата на замерванията на водите, които бяха направени сега, наскоро, превеждаме им я, изпращаме им я", заяви колегата му Александър Александров.

Още от началото на май от РЗИ-Бургас всеки понеделник проверяват качеството на водата по Южното Черноморие.

"Вече имаме около 130 проверки, при които са взети проби от зоните за къпане. До момента, които са изследвани - 113, за които са излезли резултатите, няма отклонения от изискванията по Наредба 5", обясни д-р Мариана Кофинова, РЗИ-Бургас.

Летовниците, които вече са на почивка по родното Черноморие, не се притесняват.

"До колкото знам има екипи от Калиакра насам, които ежедневно проверяват качеството на морското вода", каза турист от София. 

"Запозната със ситуацията, но това, което аз виждам, е много, много чистота, водата е приятна, топла, идеална за почивка", посочи туристка от Унгария. 

От екоминистерството съобщиха, че назначения ежеседмичен мониторинг за качеството на морската вода показва, че заради теченията, потенциалното замърсяване се отдръпва от границата на Румъния и няма как да достигне до границата на България.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук