Какво съдържа водата, с която ще се къпем това лято по морето и дали е опасна за здравето - на този въпрос отговори доц. Ангел Кунчев тази сутрин в "Денят започва" по БНТ.

Морската вода по българското Черноморие е безопасна за къпане и към момента няма данни за приближаващо замърсяване. Контролът върви. Ако нещо излезе, съобщаваме своевременно каква е опасността, както и какви мерки да се вземат. След 2-3 години на Ковид хората логично очакваха един хубав летен сезон, заяви доц. Кунчев във връзка с притесненията за замърсяване на морската вода след изливането на водите от язовира "Нова Каховка" в Черно море. И добави:

Здравните власти взимат проби от 92 места по Черноморието и отклонения засега няма. Няма данни за замърсяване и в съседна Румъния, където първо би достигнала потенциално опасна вода.

От много говорене се опитваме да си създадем проблем, който в момента не съществува. Сега, ако някой искате да даде гаранции, че следващата година всичко ще е наред, няма как да бъдат дадени, но пак казвам - в момента няма никакъв проблем с водите за къпане. Функция на Министерство на здравеопазването е всеки сезон да изследва проби за микробиологично замърсяване на 92 места по нашето Черноморие.

Климатът и температурите оказват влияние. А мерките са ограничителни там, където даден плаж не отговаря на изискванията. Съответно се слагат табели, има и хора, които предупреждават. Взети са нужните мерки", категоричен е доц. Кунчев.

Слава Богу, се инвестираха доста средства в пречиствателни станции, сега остава и да си вършат работата.

Наредба от Одеса: Къпането в Черно море е забранено! Край и с разходките по крайбрежието и риболова

Към момента ограничения за къпане в морската вода заради изливането на водите от Нова Каховка има обявени единствено за Одеския залив.

"Нещата не се случват за минути и часове, зависи от морските течения и климата, но морската среда, по принцип, не е кой знае колко добра за микроорганизмите, тя има ефект на самоочистване, така че аз лично не очаквам проблеми, но затова се вземат проби - ако има нещо, да вземем мерки", заяви още доц. Кунчев.

Не е невъзможно да хванете нещо от водата, каквито митове има, аз от 40-годишната си практика на епидемиолог поне не съм виждал човек, разболял се от инфекциозно заболяване от морската вода. Най-често проблемите идват от храна или лоша хигиена.

Другото важно е, че на плажовете не пожелателно, а задължително трябва да има поставен душ. Така, както са задължителни спасителите и медицинското обслужване. Нека си говорим истината - ако щете огромното количество козметика, която се ползва, може да даде отражение, защото има хора с по-чувствителни кожи, които веднага реагират. Един душ винаги би бил от полза, заяви доц. Кунчев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук