Предполагам, че Бойко Борисов ще влезе да гласува вота на недоверие. Другото, което е факт, е, че вотът, за да бъде успешен, трябва да събере над 121 гласа.

Ние знаем, че този вот няма как да бъде успешен. Знаем, че беше използван за предизборна кампания", това заяви в ефира на БНТ съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Кирил Петков, коментирайки предстоящия вот на недоверие срещу правителството заради проблемите в енергетиката, който ще се гласува в петък.

"Когато нямаш добри програми за градовете, как да се развиват по-добре, не можеш да говориш за бъдещи решения, се фокусираш върху страха и омразата", добави той. 

"Всеки народен представител трябва да си поеме отговорността. Първата отговорност е да присъстваш, втората е да гласуваш по съвест.

От тази гледна точка, всеки един си носи отговорността и не мога да предопределям техните решения", каза Петков, попитан, дали очаква депутатът Делян Пеевски да присъства и да гласува по време на вота на недоверие. 

Съпредседателят на ПП категорично отрече, че управлява с мнозинства, стъпили извън коалицията. 

"Последните 60 дни в тази пленарна сесия постигнахме страшно много реформи, които искахме да направим още в миналото правителство. Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ) не дойде от някъде, това бяха нашите реформи, когато внесохме плана. Сега за 60 дни изпълнихме 62 от тези реформи.

Направихме неща, които изглеждаха невъзможни - антикорупционния закон, разследването на главния прокурор, енергийните реформи. Закона за домашното насилие. нещо, което не се случаи в предишните парламенти", подчерта Петков. 

На съпредседателят на "Промяната" се наложи да защитава правилността на политиката на правителството на фона на протестите на енергетиците. 

"Тези хора, наистина са ядосани, но те не са ядосани от сега, те са ядосани от последните 30 години. Дори днес в част от мотивите на вота бяха преплетени неща, като АЕЦ "Белене", като нефтопровода "Бургас-Александропулис", неща, които са от миналото. А правителството е от 128 дни", отбеляза той. 

"Реално правителството изпрати едни планове, които ако не бяха изпратени, България щеше да изгуби 1.6 милиарда. Милиард и шестстотин може да е огромна помощ точно за хората в енергийния сектор.

Правителството е готово да работи с хората и профсъюзите, за да го направи по най-добрия начин за хората. Ние вече имаме споразумение с част от профсъюзите и енергетиците и изпратихме вече документ към Брюксел, който казва, че до 2038 година няма да има административно затваряне", обясни Петков. 

"Това, което се случва с въглеродните емисии, има големи обвинения за 40-те процента, които бяха вкарани в ПВУ, но ние успяхме да се преборим да няма абсолютни стойности в затварянето на мощности. Това означава, че емисиите са намалели днес с 30% от тези 40%. С други думи 3/4 вече са намалели.

Американските централи спират договорите - на едната от догодина и на другата от 2026 година. Само на база пазарни принципи, целите ще бъдат постигнати без да има административно затваряне", разкри още Петков. 

"Това, което казваме, всъщност, е , че държавата няма да затваря административно никакви мощности. Също казваме, че е неизбежно с новите технологии, зелените енергоизточници, че цените на тока не могат да подържат част от централите, въглищните централи, в този сектор.

Цената може би в следващите години ще бъде по-ниска от тази, на която въглищните централи могат да продават на печалба.

Важното нещо е, ние да резервираме едни мощности, които да запазват критичната инфраструктура на България, за да сме сигурни, че ще има ток в най-студените зимни нощи. От друга страна да имаме всичките средства, с които ще помогнем на хората да продължат  напред въпреки модернизациите в сектора", продължи Петков.

"Хората се притесняват за работните си места, но това не е свързано с политиките на правителството. Политиката на правителството единствено е гледат да не се изгубят едни пари от Европа, докато осъзнаваме всички, че пазарът, цените на пазара да повлияят така , че тези централи да не работят на пълна мощност през следващите години", разясни той. 

"Не мисля, че това е разумен начин да се води кампания за местните избори", каза Петков, коментирайки намерението на лидера на БСП Корнелия Нинова да събира подписи за нов вот на недоверие в сферата на сигурността.

"Чух какви ли не тези, че ще бъде студено, без ток. Ние тези страхове ги чухме за миналата зима. не мисля, че така печелят избиратели. Да плашиш. Хората спират да вярват", каза още той. 

"Съветът по сигурност, който се управлява от премиера, трябва да е новия инструмент за мястото, където всички ние можем да говорим за национална сигурност. Там могат да бъдат поканени всички политически лидери и представители на президентството. Това е най-адекватния формат, защото правителството взима решенията", изрази мнение Петков. 

"Това, което показаха пропуските при службите в Израел, е, че може би Хамас нямаше да бъде толкова изненадващ, ако те бяха се организирали и събрали тези сигнали. Много съм съпричастен с хората там. Но това показва, как службите трябва да бъдат направени работещи", каза Петков, коментирайки необходимостта от реформа в родните служби за сигурност. 

"Трябва да направим пълна ревизия на службите. Трябва да сме сигурни, че кадрите са най-големите специалисти в областта и са независими от политически партии и други субекти", каза още той. 

"Много е ясна нашата уговорка. Няма да се смени нито един министър, освен ако ПП и ГЕРБ не се съгласят", коментира Петков на въпроса, дали скърца некоалицията. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук